Wtorek, 15 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Rock Oratorium – widowisko historyczne w Łodzi [TEATR]
Rock Oratorium Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość odwołuje się w swej treści i formie do historii największej operacji manewrowej Wielkiej Wojny, która rozegrała się na terenie obecnego województwa łódzkiego.
Ideą przyświecającą twórcom spektaklu jest upamiętnienie poświęcenia wielu, siłą wcielonych do armii zaborców, Polaków, którzy polegli na Ziemi Łódzkiej jesienią 1914 r. w czasie walk, które przeszły do historii jako Operacja Łódzka. W trwających 26 dni walkach, po obu stronach frontu, zginęło 200 tys. żołnierzy.
Operacja Łódzka była jedną z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Wtedy po raz pierwszy użyto samochodów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe, które miały za zadanie ochraniać wycofujące się rosyjskie oddziały na szosie Pabianice Łask. Rosjanie również posłużyli się po raz pierwszy pociągiem pancernym, uzbrojonym w dwa działa kalibru 37 mm (w okolicach Gałkowa ostrzelał 49 Rezerwową Dywizję Piechoty). Natomiast Niemcy tuż po zakończeniu Operacji Łódzkiej w walkach pod Bolimowem pierwszy raz użyli gazów bojowych.
Co do rangi Operacji Łódzkiej oraz jej wpływu na losy współczesnego świata, historycy są zgodni groźba niemieckiej przegranej w bitwie o Łódź przyczyniła się do ściągnięcia, mających pierwotnie wesprzeć atak na Paryż, 4 korpusów i spowodowała zatrzymanie całego frontu zachodniego oraz narodziny, nastawionej na wyniszczenie, wojny pozycyjnej. Łódź działając jak swoista przeciwwaga zniwelowała niemieckie marzenia o zdobyciu Paryża, kierując historię na znane nam tory.
W I wojnie światowej życie straciło prawie 9 milionów ludzi. Wśród nich było 500 tys. Polaków ginęli jako żołnierze Legionów Polskich i tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Jednak najwięcej polskiej krwi przelano w szeregach armii państw zaborczych. Jako obywatele Cesarstwa Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Monarchii Austro-Węgierskiej Polacy walczyli i ginęli często od bratniej kuli.
Widowisko, powstałe we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, zostało objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2017 i środków MON.
Premiera: 15 sierpnia 2017 r.
Miejsce: Instytut Europejski w Łodzi, ul. Piotrkowska 262/264
Czas: godz. 20.30

Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [film]
Program seansów został podzielony na sekcje. – W poniedziałki sekcja “Nie(możliwe) przyszłości”, za którą odpowiada Narodowe Centrum Kultury Filmowej- mówi koordynator Polówki Wojciech Augustyniak.
Na przestrzeni lat twórcy kina, tworząc własne wizje (nie)możliwych przyszłości dotykali tematu nieuchronnych zmian w porządku życia obywateli. Tworząc filmowe wyobrażenia tego co nadchodzi, żaden nie stworzył jednak wizji krainy “wiecznej szczęśliwości”. Jeśli więc świat idealny nie jest możliwy do spełnienia, to jak może wyglądać jego przeciwieństwo?. Sekcja zaprogramowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej przegląd, który odsłoni różne oblicza antyutopii w kinie.
15sierpnia będzie można obejrzeć film Pokój w reżyserii Lenny Abrahamson. Początek po godzinie 21 wParku na Zdrowiu.
