Opowieści z miasta włókniarek.
To nowy projekt Stowarzyszenia Topografie tworzony w partnerstwie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa, w którym podjęto próbę uchwycenia schyłku Łodzi włókienniczej widzianej z perspektywy osób zatrudnionych w przemyśle w okresie jego upadku.

Opowieści z Miasta Włókniarek:
“Łódź była miastem włókienniczym, największym w Polsce ośrodkiem produkcji tekstylnej. Gdy nagle nastąpił koniec przemysłu, nie było planu awaryjnego.
Tysiące ludzi tracących pracę, likwidowane zakłady, upadające miasto.
Mogłoby się wydawać, że dziś po dawnym przemyśle wiele nie zostało. Czy aby na pewno? Czy nie jest to historia, która ma swoją kontynuację?
Ile potrzeba słów, ile trzeba uwzględnić głosów, by opowiedzieć całą historię miasta?”

Trwają spotkania z byłymi łódzkimi włókniarkami i włókniarzami, którzy podzielili się swoimi historiami mówionymi. Tworzymy grupę, pracujemy nad wystawą. Za nami trzy z cyklu dziewięciu warsztatów, w trakcie których rozmawiamy o pracy w zakładach, spędzaniu wolnego czasu, charakterze Łodzi włókienniczej i obecnej tożsamości miasta. Padają pytania o Łódź, łódzkość i łodzian. Wyłaniają się nowe refleksje, skojarzenia, fragmenty wspomnień. Każde spotkanie jest odrębną całością tematyczną. Na każdym z nich powstaje kolejny fragment wystawy, której wernisaż odbędzie się 5 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i potrwa do 5 grudnia 2017 r.
Przed nami jeszcze sześć spotkań warsztatowych, które odbędą się w siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa: 12 sierpnia, 19 sierpnia, 26 sierpnia, 30 sierpnia, 2 września (warsztat wyjątkowo odbędzie się w Muzeum Fabryki) i 6 września.
Muzeum Fabryki nowym partnerem projektu!
Muzeum Fabryki mieszczące się w murach fabryki Izraela Poznańskiego, w których po II Wojnie Światowej znajdował się jeden z dwóch największych łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego Poltex, a obecnie jest Centrum Handlowo-Usługowe Manufaktura, to bez wątpienia wyjątkowe miejsce.
Działalność muzeum nie ogranicza się jedynie do ekspozycji na temat Łodzi Włókienniczej, ale również współpracy z byłymi pracownikami Poltexu. Cieszymy się, że obok Centralnego Muzeum Włókiennictwa naszym partnerem została instytucja, która swoją uwagę skupia na bohaterach upadku przemysłowej Łodzi. W Muzeum Fabryki oprócz jednego z dziewięciu spotkań warsztatowych odbędzie się wykład historyczny zorganizowany jako wydarzenie towarzyszące do wystawy.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego