Zapomnieć o wojnie – pamiętać o korzeniach. Młodzież ze Wschodu gości w Łodzi [ZDJĘCIA]
Młodzi Ukraińcy z polskiej szkoły, oraz dzieci z Donbasu spędzają wakacje w Łodzi. Ich pobyt we współpracy z ambasadą, uczelniami i urzędem wojewódzkim zorganizowali łódzcy społecznicy.
![Zapomnieć o wojnie - pamiętać o korzeniach. Młodzież ze Wschodu gości w Łodzi [ZDJĘCIA] 1 37650 2e96c80dfee40cf55d4b6d0d9e3eb23c](/wp-content/archiwum/files/37650-2e96c80dfee40cf55d4b6d0d9e3eb23c.jpg)
Radca Ambasady Ukrainy w Polsce Mykola Yarmoliuk podkreśla, że w ten sposób Łódź i całe województwo włączają się w walkę o niepodległość Ukrainy. -Ich rodzice walczą i bronią, nie tylko swojej ziemi, ale tez wszystkich nas w Europie. To jest pierwsza linia obrony. I w ten sposób, może taki nadzwyczajny, też państwo stanęliście wobec tego wroga w walce o pokój – dodaje.
Nazwa | Plik | Autor |
Dzieci z Ukrainy w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
Młodzież z Ukrainy odwiedziła, między innymi, Politechnikę Łódzką. Przedstawiciele władz uczelni zachęcali ich do nauki języka polskiego i przyjazdu do Łodzi na studia.
Wakacje w Łodzi spędzają też dzieci z polskojęzycznej szkoły ze Lwowa. Kilkunastoosobowa grupa przyjechała na zaproszenie Fundacji Zbigniewa Gryglasa. Koordynatorka akcji Emilia Susniło – Gruszka uważa, że dla młodych kresowian kontakt z polską kulturą i językiem jest bezcenny. -To dzieci pochodzenia polskiego, nawet między sobą rozmawiają po polsku, w domu również. Wielu z nich nigdy nie było w Polsce, więc ma to dla nich dużą wartość. Kontakt z kulturą polską pogłębia fakt, że dzieci mieszkają u rodzin, które je goszczą. Oprócz tego, że zwiedzają i poznają Łódź, uczestniczą też w codziennym życiu swoich gospodarzy – relacjonuje Emilia Susniło.
Rodzice uczniów ze szkoły we Lwowie mają nadzieję na to, że znajomość języka polskiego przyda się w przyszłości. -Moja mama poszła do kościoła i pomyślała, żeby uczyć mnie języka polskiego, żebym miała lepszą przyszłość. Na pewno będę architektem, chciałabym studiować w Polsce. – Chyba moja babcia była Polką, ale nie jestem pewna. Podoba mi się jednak polska kultura, dlatego chodzę do polskiej szkoły i chcę studiować w Polsce – opowiadają uczestniczki wycieczki.