Piątek, 4 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Fabryka Sztuki z projektem Etnokreatywni. Warsztat wycinanki żydowskiej
Celem projektu “Etnokreatywni” jest przybliżanie kultury lokalnej, w tym roku w kontekście miejskim i robotniczym, a także w nawiązaniu do łódzkiej wielokulturowości.
Wycinanka żydowska zgodnie z legendą narodziła się w XIV wieku, kiedy to rabinowi Shem-Tov ben Itzhak ben Ardutiel piszącemu traktat pt. “Wojna pióra z nożyczkami” w pewną wyjątkowo mroźną noc zamarzł atrament. Wtedy rabin nie mogąc pisać, zaczął wycinać litery. Wycinanka żydowska rozwijała się w społecznościach zarówno Żydów Sefardyjskich, Aszkenazyjskich jak i Orientalnych. Wśród Żydów europejskich była szczególnie popularna w XVIII i XIX wieku i służyła przede wszystkim do celów religijnych.
Warsztat poprowadzi Joanna Matyjasek, badaczka i twórca wycinanek żydowskich, która zafascynowana ich pięknem i wyjątkowym charakterem, swoją przygodę z tą sztuką rozpoczęła ucząc się u Moniki Krajewskiej, znanej artystki żydowskiej, twórczyni wycinanek żydowskich.
“Warsztat wycinanki żydowskiej” odbędzie się4 sierpnia o godz. 18.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Obowiązują zapisypod adresem: [email protected] (imię i nazwisko, ilość osób, nazwa warsztatu) lub telefonicznie + 48 42 207 35 70 (w godz. 9:00-17:00). Liczba miejsc ograniczona
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa i tradycyjna.
7 koncertów na 9. edycję Geyer Music Factory w Łodzi
VooVoo, Anna Dereszowska i Włodzimierz Nahorny – to tylko niektóre z gwiazd tegorocznego Geyer Music Factory w Łodzi.Wszystkie koncerty odbywają się na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Sprawdź program Geyer Music Factory 2017:
- 04.08.2017 r. Anna Dereszowska
- 11.08.2017 r. Domowe Melodie
- 18.08.2017 r. Nahorny/Wilczyńska/Szrom
Unikatowa kolekcja rekwizytów japońskiego teatru
Wystawa, którą oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy A.Struga w Łodzi, powstała ze zbiorów Ośrodka Języka i Kultury Japonii.
W bibliotece zebraliśmykimonawraz z ich letnimi wersjami, czyli yukatami – mówi Izumi Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii w Łodzi. – Jest cały wachlarzmasek teatralnych orazlalki festynowe.
Wystawę można oglądać do końca wakacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście, przy ulicy Struga 14 w Łodzi.