Czwartek, 3 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

Na czas wakacji zaplanowano osiem niezwykłych koncertów. Wyjątkowość alternatywnego brzmienia podkreślą zabytkowe mury fabrycznego imperium Scheiblera-Grohmana.
LDZ Alternatywa 2017, jedno z ważniejszych wydarzeń na muzycznej mapie Łodzi, to cykl ośmiu bezpłatnych koncertów w lipcu i sierpniu. Cykl prezentuje publiczności najciekawsze zjawiska polskiej (a okazjonalnie także zagranicznej) sceny alternatywnej. – Podczas wakacji na scenie przy ulicy Tymienieckiego 3 pojawią się m.in. Lost Education, Mitch & Mitch i Odpoczno – mówi kurator koncertów, Barbara Neugebauer.
LDZ Alternatywa odbędzie się po raz dziewiąty. Bezpłatne koncerty będą odbywać się w każdy kolejny wakacyjny czwartek o godzinie 21.

W czwartek (03.08) w klubie Wytwórnia odbędzie się koncert uczestników INTL JAZZ PLATFORM / Masecki, Rogiewicz “Ragtime”.
CZĘŚĆ I: KONCERT FINAŁOWY INTL JAZZ PLATFROM
Ostatniego dnia czterodniowych mistrzowskich warsztatów zorganizowany zostanie koncert podsumowujący pracę utworzonych zespołów. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną zarówno kompozycje własne uczestników, jak i utwory twórców polskiej szkoły jazzu. Każdy koncert finałowy to dawka profesjonalnie przygotowanej muzyki w wykonaniu młodych, zdolnych i pełnych zapału, dla których warsztaty są okazją do wspólnej pracy i koncertowania z czołówką polskiej i europejskiej sceny jazzowej.
CZĘŚĆ II: MASECKI | ROGIEWICZ RAGTIME
Marcin Masecki to jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych polskich muzyków młodego pokolenia, pianista i aranżer. Artysta, któremu nie straszne są różne gatunki muzyczne, począwszy od jazzu, przez muzykę klasyczną, po awangardę i pop. Na 10. Letniej Akademii Jazzu Masecki pojawi się wraz ze swoim przyjacielem, perkusistą Jerzym Rogiewiczem przedstawiając wspólny projekt Ragtime. Duet Masecki | Rogiewicz łączy elementy wirtuozerii tradycyjnego jazzu z muzyką klasyczną. Muzycy wspólnie przywrócą do życia tę zapomnianą nieco formę muzyczną charakteryzującą się silnie synkopowanym rytmem. Projekt przedstawiać będzie legendarne utwory jazzowe z lat 20. w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie.
Wystawa “Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy” pokazuje w chronologiczny sposób bardzo bogaty dorobek twórczości Prampoliniego we wszystkich dziedzinach, w których działał. Zbiega się równocześnie z jubileuszem 100-lecia awangardy w Polsce.
Enrico Prampolini to jedna z najważniejszych osobowości artystycznych międzynarodowej awangardy. W jego twórczości odnaleźć można echa niemal wszystkich prądów nowej sztuki I połowy XX w.: od futuryzmu, który współtworzył wraz z ugrupowaniem Filippa Tommasa Marinettiego, przez dadaizm, konstruktywizm i surrealizm, aż po udział w kręgu paryskich abstrakcjonistów: Cercle et Carr. Był malarzem, rzeźbiarzem, scenotechnikiem, choreografem, architektem, grafikiem, tworzył reklamy, plakaty, fotomontaże, wielkie murale, oprawy plastyczne do kilku filmów. Był organizatorem życia artystycznego w Paryżu, Pradze i Rzymie, a także kuratorem ostatniej międzynarodowej wystawy scenotechniki awangardowej na VI Triennale w Mediolanie (1936).
Ekspozycja w Muzeum Sztuki to pierwsza w historii wystawa, która zestawiać będzie projekty włoskiego futuryzmu z polską awangardą. Podejmuje też w szerszym kontekście kwestie kontaktów między artystami obu formacji. W końcu to właśnie dzięki namowom Jana Brzękowskiego Prampolini ofiarował w 1930 roku swój obraz Tarantella do łódzkiej kolekcji, gromadzonej przez grupę a.r..
Wystawa będzie czynna do 8 października wms, Ogrodowa 19.