Wtorek, 1 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Koncert “Z wiatrem”
Ogodzinie 18:00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu, rozpocznie się koncert Sławomira Zygmunta z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zabrzmią utwory z płyty zatyułowanej Z WIATREM / SŁAWOMIR ZYGMUNT ŚPIEWA WIERSZE KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
To nowa, poruszająca swą prostotą i bezpretensjonalnością interpretacja poezji wojennego wieszcza. Płyta została wydana przez Polskie Radio. Znajduje się na niej 17 wierszy poety z muzyką i w wykonaniu Sławomira Zygmunta, m.in. “Hymn wieczorów miejskich”, “Mazowsze”, “Pragnienia”, “Kołysanka”, “Maszeruje pluton”, “Źródło”.
Płyta “Z wiatrem” sprawia wrażenie niezwykle przemyślanej pod względem brzmieniowym, osadzona została pewnie i konsekwentnie w tradycji muzycznej, która ukształtowała Sławomira Zygmunta ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Można tu także znaleźć odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej, co nadaje płycie oryginalny charakter. Są na niej miejsca stworzone z rozmysłem obok pełnych swobody partii solowych, niezbyt rozbudowanych, ale przez swą oszczędność i zwartość trafnych. Zaskakuje użycie harmonijki ustnej. Wielką zaletą, zarówno kompozycji jak i aranżacji, jest to, że dla Sławomira Zygmunta kompozytora bardzo ważny jest tekst.
10. Letnia Akademia Jazzu. Światowe premiery, mistrzowskie warsztaty, odkrywanie talentów [PROGRAM]
Każdego roku podczas LAJ w Łodzi goszczą uznani muzycy jazzowi oraz pełni pasji, młodzi twórcy. Gwiazdami tegorocznej edycji są Leszek Możdżer, Michael Wollny, Ilro Rantala.
W czasie 9 wieczorów odbędzie się 15 koncertów. – Zawsze najciekawsze są premiery – mówi redaktor naczelny pisma Jazz Press – Roch Siciński. – W tym roku mamy dwie premiery światowe: Wystąpi Nikola Kołodziejczyk wraz z orkiestrą AUKSO i dwoma solistami – Tomkiem Dąbrowskim i Samuelem Blaserem. Ta światowa premiera będzie naprawdę wyjątkowa, ponieważ mamy do czynienia z najciekawszym polskim kompozytorem i aranżerem, którego można umiejscowić na styku jazzu i klasyki. Druga premiera to Maciej Obara i kompozycje inspirowane Góreckim.
Letnia Akademia Jazzu to już stały punkt na wakacyjnej, kulturalnej mapie Łodzi. – Jazz, to siła i wolność. Łodzianie doskonale o tym wiedzą – mówi wiceprezydent, Krzysztof Piątkowski. – Wyczekujemy tego w najwyższym stopniu profesjonalnego wydarzenia i wspieramy je rekordową kwotą dofinansowania, wynoszącą 300 tys. zł.
Koncertom, które rozpoczęły się 18 lipca, towarzyszą warsztaty i jam sessions.
PROGRAM
01/08
G: 20:00
SIDSEL ENDRESEN & STIAN WESTERHUS – MISTRZOWSKI KONCERT INTL JAZZ PLATFORM
03/08
G: 19:00
KONCERT UCZESTNIKÓW INTL JAZZ PLATFORM / MASECKI, ROGIEWICZ RAGTIME
10/08
G: 19:00
AGA DERLAK TRIO / GADT, CHOJNACKI, GRADZIUK RENEISSANCE
17/08
G: 20:00
ADAM BAłDYCH SEXTET
24/08
G: 19:00
KUBA WIĘCEK TRIO / MACIEJ OBARA QUARTET IMPRESSIONS ON GÓRECKI
31/08
G: 19:00
FINAŁ X LETNIEJ AKADEMII JAZZU NIKOLA KOŁODZIEJCZYK / AUKSO / SAMUEL BLASER / TOMASZ DĄBROWSKI. ŚWIATOWA PREMIERA
Koncerty odbywają się w Wytwórni, przy ul. Łąkowej 29
16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi
Blisko tysiąc prac z całego świata prezentowanych jest na 16 .Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi. Impreza organizowana jest przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku.
Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 600 artystów z 53 krajów. Otwarciu wystawy głównej tradycyjnie towarzyszy też aukcja miniatur graficznych polskich twórców. – W ogromnej skali, w różnym wymiarze prezentujemy polską i światową sztukę graficzną w tzw. technikach szlachetnych. Chodzi o te techniki, które coraz bardziej nabierają znaczenia, których nie zdominowała fotografia i techniki komputerowe – mówi Elżbieta Fuchs, kuratorka Triennale i dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Podczas Triennale najlepsze zestawy prac zostały wyróżnione Medalami Honorowymi. W tym roku otrzymało je 14 artystów. – Poziom prac był bardzo wysoki, o czym świadczyć może między innymi liczba tych wyróżnień – mówi jeden z członków jury prof. Witold Kaliński z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Program uzupełniają trzy wystawy towarzyszące: Christine Ravaux. Lumiere noire, Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne i Andrzej Marian Bartczak. Księga/The Book/Le Livre.
Wystawa główna w ramach Triennale prezentowana jest w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące w Ośrodku Propagandy Sztuki, w Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.
16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2017 potrwa do 3 września.