Łódzkie i wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi otworzył wystawę Powstańcze biografie łódzkie echa Powstania Warszawskiego. Wcześniej w łódzkiej katedrze odprawiona została msza ku czci powstańców.
UROCZYSTOŚCI NA PLACU KATEDRALNYM
Wystawaprzypomina postacie zasłużonych łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych Powstańców, którzy po wojnie osiedlili się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i rozwójmiasta.
Jedną z postaci upamiętnionych na ekspozycji jest ks. Tadeusz Burzyński,w czasie Powstania Warszawskiego kapelan sióstr urszulanek SJK. W pierwszym dniu Powstania podczas walk z Niemcami na Powiślu towarzyszył patrolowi sanitarnemu czterech sióstr urszulanek z sakramentem chorych. Pomimo oznakowania sanitariuszki były pod stałym ostrzałem niemieckim. Podczas udzielania pomocy rannemu i pełnienia posługi kapłańskiej patrol został obrzucony granatami na rogu ulicy Gęstej i Browarnej. Ks. Burzyński został śmiertelnie ranny.
Nazwa | Plik | Autor |
Grzegorz Nawrot z IPN | audio (m4a) audio (oga) |
Wystawa będzie prezentowana na Placu Katedralnymprzez 63 dni.

MINUTA CISZY I SKUPIENIA W GODZINĘ”W”
O godzinie 17.00 w mieście zawyją syreny – będzie to znak do zatrzymania się i oddania hołdu poległym powstańcom. Oddział IPN w Łodzi zaprasza do wspólnego składania kwiatów i zapalania zniczy na zlokalizowanej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi mogile gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. Radwan, w 1944 r. komendanta Obwodu I Śródmieście Komendy AK Okręgu Warszawa-Miasto najstarszego stopniem łodzianina biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.
OBCHODY W RAWIE MAZOWIECKIEJ I SKIERNIEWICACH
W Rawie Mazowieckiej obchody rozpoczną się o godzinie 17 na cmentarzu wojskowym. Punktualnie w godzinę wybuchu powstania zawyją syreny. Następnie zgromadzeni na uroczystości odśpiewają hymn państwowy. Pod pomnikiem ofiar II wojny światowej złożone zostaną kwiaty. O godzinie 18.30 w kościele Ojców Pasjonistów odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar powstania.
Również w Skierniewicach w godzinę W na cmentarzu św. Józefa, gdzie znajdują się groby poległych powstańców, zabrzmi sygnał syren, zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.
OBCHODY W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
Tuż po wybiciu godziny “W” przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem grobu nieznanego żołnierza. mówi Krzysztof Rudzki z biura prasowego piotrkowskiego magistratu. W tym samym miejscu zaplanowano występHuberta Bojarskiego. Artysta wykona kilka utworówpatriotycznych, których treść będzie połączona z komentarzem historycznym i ułoży się w swoistą lekcje historii.
Po godzinie 17.00 sprzed pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki wyruszy 3.Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Ulicami Stronczyńskiego, Wojska Polskiego i Cmentarną przejdzie na piotrkowskie nekropolie, gdzie znajdują się mogiły powstańców oraz osób poległych w powstaniu. Zapalone zostaną symboliczne znicze. Organizatorami tej części obchodów są Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego Grota” oraz lokalny Klub Gazety Polskiej.
OBCHODY W SIERADZU
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 pod pomnikiem poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie, przy ul. Powstańców Warszawy w Sieradzu. Po krótkich przemówieniach uczestnicy złożą kwiaty.
Później uroczystość przeniesie się na ul. ks. Apolinarego Leśniewskiego (dawna ul. 23. Stycznia), gdzie odbędzie się symboliczna zmiana nazwy ulicy. Ksiądz Leśniewski był nie tylko infułatem sieradzkiej kolegiaty, ale również kapelanem Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. O godz. 11.00, na sieradzkim cmentarzu parafialnym, Klub Historyczny gen. Stefana Roweckiego Grota, organizuje spotkanie przy grobie ks. Apolinarego Leśniewskiego, na które zaprasza mieszkańców Sieradza.
Uroczystości zakończy o godz. 18.00, koncert patriotyczny Z wiatrem, w czasie którego Sławomir Zygmunt zaprezentuje muzyczne aranżacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Organizatorzy zapraszają do Teatru Miejskiego w Sieradzu, wstęp wolny.
OBCHODY W ZDUŃSKIEJ WOLI
Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.45 przy tablicy upamiętniającej udział zduńskowolan w Powstaniu Warszawskim, przy ul. Dąbrowskiego 7.
Po uroczystości Grupa Rekonstrukcji Historycznych “Chrobry I” zaprezentuje okolicznościową dioramę, którą będzie można zobaczyć w strażnicy OSP przy ul. Dąbrowskiego 4.
OBCHODY W WIELUNIU
W Wieluniu, po raz kolejny, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizują: wieluńskie Prawo i Sprawiedliwość oraz Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń. Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 16.45. W programie przewidziano wspomnienia o Batalionie “Zośka”, Apel Pamięci oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.
O godzinie 18.00 rozpocznie się msza w kościele Bożego Ciała.
OBCHODY W TOMASZOWIE
Wartoprzeczytać
Główna część uroczystości odbędzie się na cmentarzu przy ulicy Smutnej. Od 17 do 18 odbywać się będziesięuroczysta warta w mundurach historycznych. Symbolicznie zostaną zapalone 63 dni znicze, upamiętniające 63 dni Powstania Warszawskiego.
Kwadrans po 19.00 na płycie głównej Placu Kościuszki odbędzie się projekcja filmu Sierpniowe niebo. 63 dni chwały.
Monika Gosławska/ Katarzyna Grabowska/ Marzena Grzelak Plewińska