Sobota, 22 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
18. wędrówka Kolorów Polski. Sprawdź program festiwalu Filharmonii Łódzkiej [koncert]
21 miejscowości znalazło się na trasie Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”. W tym roku to jubileuszowa, osiemnasta edycja.
To między innymi Skierniewice, Tum, Lipce Reymontowskie, Rogów i Zelów. W repertuarze znalazła się zarówno muzyka klasyczna, jak i jazz, czy brzmienia rozrywkowe.
“Kolory Polski” to także świetna okazja do tego, by poznać województwo łódzkie. W tym roku dodatkowo realizowany będzie projekt “EKOwędrówka z Kolorami”, w ramach którego zaplanowano szereg atrakcji związanych z przyrodą regionu łódzkiego. To między innymi bezpłatne wycieczki z profesjonalnymi przewodnikami, prelekcje, akcję sadzenia drzew “Dom dla dźwięków natury”, czy konkurs fotograficzny.
Finałem tegorocznych “Kolorów Polski” będzie koncert w sali Filharmonii Łódzkiej 2 września, na którym zaprezentuje się Adam Sztaba.Na wszystkie koncerty (poza finałowym) wstęp wolny.
22 lipca /sobota/ 19.00 WARTA
scena przed klasztorem oo. Bernardynów
PIOSENKI ZATRZYMANE W KADRZE
Apertus Quartet w składzie: Marta Kalińska-Strasińska skrzypce I, Paulina Wielgosińska skrzypce II, Małgorzata Sowierka-Chmiel altówka, Maria Katarzyna Filipiak wiolonczela; oraz Katarzyna Dąbrowska śpiew, Bartek Stępień kontrabas, Radek Bolewski – perkusja
“Miłość Ci wszystko wybaczy” (z filmu “Szpieg w masce”) – sł. Julian Tuwim, muz. Henryk Wars; “Nie bądź taki Szybki Bill” (z serialu “Wojna domowa”) – sł. Ludwik Jerzy Kern, muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz; “Uciekaj moje serce” (“Jan Serce”) – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski; “Miłość złe humory ma” (“Małżeństwo z rozsądku”) – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz; wokaliza z serialu kryminalnego “07-zgłoś się” – muz. Włodzimierz Korcz; “Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” (“Mewy”, “Alternatywy 4”) – sł. Wojciech Młynarski, muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz; “Łagodnie płynę w Twych ramionach” (“Alternatywy 4”, “Czterdziestolatek”) – sł. Wojciech Młynarski, muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz; “Od nocy do nocy” (“Noce i dnie”) – sł. Agnieszka Osiecka, muz. Waldemar Kazanecki; “Piosenka telegrafistki Lidki” – (“Czterej pancerni i pies”) – sł. Wiktor Woroszylski, muz. Wojciech Kilar; “La valse du mal” – (“Palace Hotel”) – sł Wojciech Młynarski, muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz oraz motywy muzyczne z filmów: “Podróż za jeden uśmiech” – muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz, “Poszukiwana, Poszukiwany” – muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz, “Vabank” – muz. Henryk Kuźniak, “Kariera Nikodema Dyzmy” – muz. Piotr Marczewski i “Czterdziestolatek” – muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz
Sieradz Open Hair Festival 2017 [festiwal]
Stylizacje, pokazy mody, koncerty i kino plenerowe – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na uczestników tegorocznej edycji Festiwalu. Impreza odbędzie się 22 i 23 lipca na Skwerze Miast Partnerskich w Sieradzu.
Na scenie pojawią się Jaga Hupało, jedna z najsłynniejszych polskich kreatorek fryzur i Adam Szulc, najbardziej rozpoznawalny polski barber i po raz pierwszy w Polsce hiszpański stylista Alberto Olmedo, który stylizuje włosy mieczami i ogniem. To pokazy Andrzeja Matrackiego – mistrza świata we fryzjerstwie i młodych fryzjerów tworzących kadrę na Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie w Paryżu.
Open Hair Festival to moda, która wchodzi na salony, kreowana rękoma młodych projektantów takich, jak Patryk Wojciechowski i ta, która wyznacza kierunki i trendy Paprocki&Brzozowski.
22 lipca na scenie głównej Open Hair Festival wystąpi Piotr Zioła, zdobywca Fryderyka 2017 w kategorii fonograficzny debiut roku oraz legenda polskiej sceny muzycznej, grupa Hey. W niedzielę na festiwalowej scenie pojawi się Bovska, objawienie roku 2016 r., której nakład jej debiutanckiej płyty Kaktus wyprzedany został w dwa dni po premierze. Zwieńczeniem OHF będzie koncert Brodka Clashes.
Sieradz Open Hair Festival, to uznana marka nie tylko w województwie łódzkim ale i w Polsce. Wydarzenie jest coraz bardziej dostrzegane także w Europie. Ubiegłoroczna jego edycja, przez trzy dni trwania Festiwalu, przyciągnęła ponad 100 tys. uczestników. Odwiedzający Sieradz, podkreślają szczególną atmosferę OHF i panujący podczas niego klimat. Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., jako jeden z elementów promocji miasta. Pierwsza jego edycja odbyła się w setną rocznicę narodzin chłopczycy fryzury, która w 1909 r. zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoniego Cierplikowskiego (Antoine ściął wówczas na krótko włosy popularnej francuskiej aktorki Evy Lavallire). Sieradz był klamrą spinającą jego fascynujące życie tu się urodził, tu wrócił, by dożyć swoich ostatnich dni. Antoine de Paris jest dla Sieradza tak, jak i dla całego fryzjerskiego świata inspiracją. Tak, jak Antoni Cierplikowski stworzył nowoczesną kobietę i fryzjerstwo, tak dzisiaj marka turystyczna Open Hair wraz z Festiwalem są jednym z głównych narzędzi tworzących nowy wizerunek Sieradza miasta otwartego, kreatywnego, stawiającego na rozwój, gościnnego, ale pamiętającego o swoich korzeniach.
Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stroniewww.openhair.pl
Łódzki Teatr Powszechny gra w lipcu i przeprowadza się do Bałtyku [spektakl]
Jako jedyna publiczna scena w mieście, Teatr Powszechny w Łodzi gra w lipcu w ramach projektu “Lato w mieście”. Wakacje to dla teatru także czas przeprowadzki.
W wakacyjnym repertuarze znalazły się dobrze znane spektakle Powszechnego, jak “Dryl”, “Brancz”, “Arcydzieło na śmietniku”, czy kultowe już “Szalone nożyczki”. Nie zabraknie także propozycji premierowej, nad którą pracuje aktor Powszechnego Arkadiusz Wójcik. To prapremiera spektaklu “Ostatni świadkowie”, przygotowywanego we współpracy z grupą seniorów. – Oni sami zgłosili się do teatru. Chcieli zrobić spektakl. Zaczęliśmy rozmawiać, szukać wspólnych tematów. Spektakl będzie poruszał kwestię pamięci, jej roli w naszym życiu, tego, jak ona się zamazuje. Seniorów zderzymy z pacjentami Monaru i trzema aktorami – mówi Wójcik.
22 lipca, godz. 19:15 “Żona potrzebna od zaraz”
Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [PROGRAM]
Kino włoskie, skandynawskie, polskie, filmy o szczęściu i na dachu – 44 wieczory filmowe w siedmiu miejscach proponuje tegoroczny 10. Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi.
Sobota Centralne Muzeum Włókiennictwa Pret-a-Porter
Polówka po raz pierwszy zawita w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które może się poszczycić jednym z największych zbiorów tkaniny artystycznej. Miejsce to zobowiązuje do tego, aby pokazywać filmy o modzie, z którą Łódź tak mocno jest
związana.
- 22.07 – Kwiat pustyni, reż. Sherry Hormann