Czwartek, 20 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
LDZ Alternatywa. Wakacyjna seria koncertów plenerowych [muzyka]
Na czas wakacji zaplanowano osiem niezwykłych koncertów. Wyjątkowość alternatywnego brzmienia podkreślą zabytkowe mury fabrycznego imperium Scheiblera-Grohmana.
LDZ Alternatywa 2017, jedno z ważniejszych wydarzeń na muzycznej mapie Łodzi, to cykl ośmiu bezpłatnych koncertów w lipcu i sierpniu. Cykl prezentuje publiczności najciekawsze zjawiska polskiej (a okazjonalnie także zagranicznej) sceny alternatywnej. – Podczas wakacji na scenie przy ulicy Tymienieckiego 3 pojawią się m.in. Lost Education, Mitch & Mitch i Odpoczno – mówi kurator koncertów, Barbara Neugebauer.
LDZ Alternatywa odbędzie się po raz dziewiąty. Bezpłatne koncerty będą odbywać się w każdy kolejny wakacyjny czwartek o godzinie 21.
Sprawdź program:
Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia [KONKURS]
W czwartek (20.07) W ramach “Letniej Akademii Jazzu” w klubie Wytwórnia wystąpią Radek Nowicki Quartet i Cracow Jazz Collective. Mamy dla Was zaproszenia na ten koncert!
Radek Nowickito saksofonista tenorowy i sopranowy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat III miejsca na 13th Montecarlo Jazz Soloist Competition.Współtwórca płyty Pathfinder Nowicki/Święs/Frankiewicz TRIO, nominowanej do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku 2012.
Cracow Jazz Collective czerpie garściami ze stylistyki lat 60-tych, inspiruje się także dorobkiem takich gwiazd jazzu, jak John Coltrane, Charles Mingus, Ornette Coleman, Krzysztof Komeda oraz Andrzej Trzaskowski.Zespół tym samym jest idealnym kandydatem do przypomnienia wyjątkowego nagrania Seant Andrzeja Trzaskowskiego, któremu poświęci część swojego koncertu. Nowoczesna interpretacja kompozycji Trzaskowskiego w ich wykonaniu pokaże, że nagrania dokonane w Polsce dokładnie 50 lat temu mogą być nadal aktualne i świeże.
Mamy dla Was 5 podwójnych zaproszeń!
Wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pytanie: kto wystąpił na koncercie inauguracyjnym tegorocznej “Letniej Akademii Jazzu”?
Odpowiedzi należy przysyłać na adres [email protected] do czwartku (20.07) do godziny 12. W treści proszę też podać imiona i nazwiska dwóch osób, które wybiorą się na koncert.
Kultura na bruku. Pomysł na wakacyjne tygodnie w Łodzi [film]
Klasyczne środy, filmowe czwartki i teatralne piątki tak wygladają wakacyjne tygodnie na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Letni program pod hasłem “Kultura na bruku” ma zapewnić rozrywkę tym, którzy lato spędzą w mieście.
– Chcemy żeby ulica Piotrkowska żyła nie tylko w weekendy. Stąd bardzo bogata oferta wydarzeń w tygodniu. Mamy nadzieję, że uda nam się zaspokoić różne gusta – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
W środowe wieczory zaplanowano koncerty muzyki klasycznej w Pasażu Rubinsteina. Czwartek to kino plenerowe na odcinku od ulicy 6 Sierpnia do Zielonej. Piątki z kolei to teatr w Pasażu Róży. Propozycje między innymi z warszawskich scen. -Nie zabraknie też spektaklu z łódzkiego Teatru Nowego. Wydarzenia w Pasażu Róży będą biletowane ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wejście na koncerty i seanse są bezpłatne – mówi Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Projekt “Kultura na bruku” potrwa do 18 sierpnia.
KINO TROTUAR,CZWARTEK GODZ.21.00, PIOTRKOWSKA ODCINEK 6 SIERPNIA/ZIELONA
20 lipca
Nie ma róży bez ognia(1974) Reż. Stanisław Bareja
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkursfilmowy z nagrodami
Transatlantyk 2017. Siła kobiet w festiwalowym programie [festiwal]
Premiery z Cannes, Berlina i Wenecji, znane nazwiska, konkursy, debaty, seanse w łóżku i przy kolacji – tak w skrócie można opisać program tegorocznego festiwalu Transatlantyk w Łodzi.
W tym roku hasłem przewodnimfestiwalu jest siła kobiet. Dlatego gala otwarcia w Teatrze Wielkim w Łodzi połączona będzie z Wielkim Czytaniem Kobiet. Wezmą w nim udział między innymi aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, a także pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda. – To będzie rodzaj manifestu kobiet. Wszystkie z nich są bardzo aktywne zawodowo, mają duże sukcesy. Niektóre z nich są bardzo młode, niektóre są dojrzałe. To będą aktorki, reżyserki, pisarki, jedna projektantka mody. Wyboru tekstów dokonali Michał Nogaś i Michał Oleszczyk. Część z nich to teksty literackie, część to dialogi filmowe – opowiada pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jan A.P Kaczmarek.
Czytaj także:Edward Norton w Łodzi. Przyjedzie na Transatlantyk
Gwiazdą Transatlantyku będzie amerykański aktor Edward Norton. Wejściówki na master class z artystą, znanym między innymi z kultowegofilmu lat 90. “Fight Club”, rozeszły się w kilkanaście minut. Edward Norton będzie też gościem specjalnym gali zamknięcia Transatlantyku, na którym zagra Kwadrofonik.
Szczegółowy program festiwalu Transatlantyk:kliknij
To nie koniec znanych i lubianych ludzi kina, którzy przyjadą do Łodzi. Polskę reprezentować będzie między innymi aktorka Magdalena Cielecka i reżyser Jan Matuszyński. Nagrodę na festiwalu odbierze także argentyńska reżyserka Lucrecia Martel. – To jedna z najwybitniejszych reżyserek współczesnego kina, współtworzyła argentyńską nową falę. Przede wszystkim zwraca uwagę swoją niesamowitą wrażliwością. Ma na koncie trzy fabuły, wszystkie te filmy pokażemy na Transatlantyku – mówi dyrektor programowa festiwalu Joanna Łapińska.
Transatlantyk odwiedzi w tym roku też Jean-Michel Bernard, wybitny kompozytor, którego utwory pamiętamy choćby z filmu Martina Scorsese Hugo i jego wynalazek”. Zaproszenie przyjął takżeoperator filmowy Michael Seresin (Harry Potter i Więzień Azkabanu, Wojna o Planetę Małp), autor zdjęć do 9 filmów Alana Parkera, m.in. Ptaśka, Harryego Angela i Midnight Express
Czytaj także:Argentyńska reżyserka z nagrodą na łódzkim Transatlantyku
W programie filmowym znalazło się blisko 200 tytułów, wtym polskie i światowe premiery z Cannes, Berlina czy Wenecji. Najnowsze filmy pokazane będą w sekcji “Panorama” i “Docs”.
Nie zabraknie także Kina Kulinarnego w EC1, łóżkowego w Pasażu Schillera i programu dedykowanego najmłodszej publiczności. Elementem Transatlantyku będą także konkursu kompozytorskie.
Festiwalowa publiczność wybierze laureata Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy złotych. W konkursie biorą udział wszystkie tytuły pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Po festiwalu Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.
Czytaj także:Transatlantyk Festival 2017. Konkurs Krótkich Metraży [LISTA FILMÓW]
Z kolei jury złożone ze zwycięzców konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja wręczy własne wyróżnienie najlepszemu debiutującemu reżyserowi. Na Transatlantyku odbędzie się także konkurs polskich krótkich metraży.
Głównym miejscem festiwalowym będziekino Silver Screen, część wydarzeń zagościtakże w łódzkim Muzeum Kinematografii.