Niedziela, 16 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Pozdrowienia Anielskie” w Łasku
W każdą niedzielę wakacji w Łasku odbywa się jeden z koncertów w ramach “Muzyki w XVI-wiecznej Kolgiacie”. W najbliższą, 16 lipca, odbędzie się występ pod hasłem “Pozdrowienia Anielskie AVE MARIA w światowej literaturze muzycznej”.
Na scenie zaprezentują się Magdalena Cieślar – sopran, Monika Hladikowa-Kolsa – alt oraz Jakub Garbacz – organy.
Początek koncertu w Kościele pw. NP NMP i Św. Michała Archanioła w Łasku o godzinie 19.
Letni festiwal w Łasku skierowany jest do mieszkańców miasta i regionu oraz osób wypoczywających w okolicy. Jak informują organizatorzy, “Ma służyć idei propagowanej przez największego w naszej historii mecenasa kultury prymasa Jana Łaskiego, przybliżając szerokiej publiczności non profit dzieła muzyczne poruszające się zarówno po obszarach sacrum, jak i profanum.”.

Letnie spotkania w Altanie, czyli koncerty w Parku Źródliska
a koncerty już po raz piąty zapraszają “Zielona Łódź” i łódzka Akademia Muzyczna. Organizatorzy przywrócili tą inicjatywą tradycję koncertowania w zabytkowej altanie, w której już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra powstała przy fabrykach Scheiblera.
W koncertach biorą udział pedagodzy, studenci i absolwenci Akademii. Dzisiaj wystąpiąBeata Rzeźnik – śpiew, Tomasz Wojtan – śpiew oraz Maciej Zaforemski – fortepian.
Początek o godzinie 17 w Parku Źródliska. Wstęp wolny.

18. wędrówka Kolorów Polski
21 miejscowości znalazło się na trasie Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”. W tym roku to jubileuszowa, osiemnasta edycja.
Dzisiejszy koncert “Oj Borom Borom” zaplanowany jest na godzinę 19 w kościele pw. św. Idziego w Brzeźnie koło Sieradza. WystąpiąManiucha i Ksawery: Maniucha Bikont głos, Ksawery Wójciński kontrabas W programie pieśni z ukraińskiego Polesia w minimalistycznej interpretacji na głos i kontrabas: Oj borom, borom pieśń wiosenna, Oj hore, hore, Maty syna porodyła pieśń weselna, Wędrówka, Letiły husy pieśń sobótkowa, Oddała mene, Czumak, Petriwka, Buła oseń chłodna, Oj chylitsja husti łozy, Rozłąka, Oj ty diwczyno, Usi hory zelenijut, Oj tam u poli kolęda życząca, Uże Misza na dwori pieśń weselna, Oj daj Boże od weczora pieśń żniwna.

Transatlantyk 2017. Siła kobiet w festiwalowym programie [film]
Premiery z Cannes, Berlina i Wenecji, znane nazwiska, konkursy, debaty, seanse w łóżku i przy kolacji – tak w skrócie można opisać program tegorocznego festiwalu Transatlantyk w Łodzi.
W tym roku hasłem przewodnimfestiwalu jest siła kobiet. Dlatego gala otwarcia w Teatrze Wielkim w Łodzi połączona będzie z Wielkim Czytaniem Kobiet. Wezmą w nim udział między innymi aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, a także pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda. – To będzie rodzaj manifestu kobiet. Wszystkie z nich są bardzo aktywne zawodowo, mają duże sukcesy. Niektóre z nich są bardzo młode, niektóre są dojrzałe. To będą aktorki, reżyserki, pisarki, jedna projektantka mody. Wyboru tekstów dokonali Michał Nogaś i Michał Oleszczyk. Część z nich to teksty literackie, część to dialogi filmowe – opowiada pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jan A.P Kaczmarek.
Gwiazdą Transatlantyku będzie amerykański aktor Edward Norton. Wejściówki na master class z artystą, znanym między innymi z kultowegofilmu lat 90. “Fight Club”, rozeszły się w kilkanaście minut. Edward Norton będzie też gościem specjalnym gali zamknięcia Transatlantyku, na którym zagra Kwadrofonik.
Szczegółowy program festiwalu Transatlantyk:kliknij
To nie koniec znanych i lubianych ludzi kina, którzy przyjadą do Łodzi. Polskę reprezentować będzie między innymi aktorka Magdalena Cielecka i reżyser Jan Matuszyński. Nagrodę na festiwalu odbierze także argentyńska reżyserka Lucrecia Martel. – To jedna z najwybitniejszych reżyserek współczesnego kina, współtworzyła argentyńską nową falę. Przede wszystkim zwraca uwagę swoją niesamowitą wrażliwością. Ma na koncie trzy fabuły, wszystkie te filmy pokażemy na Transatlantyku – mówi dyrektor programowa festiwalu Joanna Łapińska.
Transatlantyk odwiedzi w tym roku też Jean-Michel Bernard, wybitny kompozytor, którego utwory pamiętamy choćby z filmu Martina Scorsese Hugo i jego wynalazek”. Zaproszenie przyjął takżeoperator filmowy Michael Seresin (Harry Potter i Więzień Azkabanu, Wojna o Planetę Małp), autor zdjęć do 9 filmów Alana Parkera, m.in. Ptaśka, Harryego Angela i Midnight Express
W programie filmowym znalazło się blisko 200 tytułów, wtym polskie i światowe premiery z Cannes, Berlina czy Wenecji. Najnowsze filmy pokazane będą w sekcji “Panorama” i “Docs”.
Nie zabraknie także Kina Kulinarnego w EC1, łóżkowego w Pasażu Schillera i programu dedykowanego najmłodszej publiczności. Elementem Transatlantyku będą także konkursu kompozytorskie.
Festiwalowa publiczność wybierze laureata Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy złotych. W konkursie biorą udział wszystkie tytuły pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Po festiwalu Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.
Z kolei jury złożone ze zwycięzców konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja wręczy własne wyróżnienie najlepszemu debiutującemu reżyserowi. Na Transatlantyku odbędzie się także konkurs polskich krótkich metraży.
Głównym miejscem festiwalowym będziekino Silver Screen, część wydarzeń zagościtakże w łódzkim Muzeum Kinematografii.
Wartoprzeczytać

Radio Łódź płynie z Transatlantykiem. Codzienne studio festiwalowe [audycja specjalna]
Światowe kino, filmowa muzyka i specjalni goście. Radio Łódź na bieżąco relacjonuje międzynarodowy Transatlantyk Festival w Łodzi. Od 14 do 21 lipca jesteśmy w samym centrum festiwalowych wydarzeń.
Będziemy na gali otwarcia festiwalu w piątek, 14 lipca. O godz. 18 zapraszamy na specjalne wydanie Strefy Kultury prosto z Teatru Wielkiego w Łodzi.
Polecamy też codzienne studio festiwalowe – od 15 do 20 lipca. W nim spotkania z filmowcami i muzykami, relacje, opinie, recenzje. Kino łóżkowe, kulinarne i dla najmłodszych. Zawsze o 17.40 tylko w Radiu Łódź.
Nie zabraknie nas także na gali zamknięcia Transatlantyku w piątek, 21 lipca. Gościem wieczoru będzie między innymi amerykański aktor Edward Norton. Wtedy też dowiemy się, kto odbierze festiwalowe nagrody.
Polecamy się do słuchania takżeon-linena www.radiolodz.pl

Recital organowy w Łagiewnikach
Irena Wisełka-Cieślar zagra kompozycje barokowych wirtuozów organów. W klasztorze w Łagiewnikach nie zabraknie utworów Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego i Johanna Gottfrieda Walthera.
Niedzielny (16 lipca) koncert rozpocznie się o godzinie 15 w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi Łagiewnikach przy ul. Okólnej 185.
