Sobota, 15 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Trybunały Nalewkowe. Piotrkowska kuchnia w najlepszym wydaniu [kulinaria]
W Rynku Trybunalskim będzie można śledzić kulinarne popisy znanych lokalnych kucharzy. Druga edycja Trybunałów Nalewkowych połączona zostanie z Festiwalem Smaku.
W programie znalazły się prezentacje restauracji i pokazy trybunalskich mistrzów kuchni! W trakcie trybunałów wystąpi m.in. blogerka kulinarna, Beata Królikiewicz i uczestnikprogramu Hell’s Kitchen, Damian Marchlewicz.
Odwiedzający Trybunały mogą liczyć na najbardziej wysublimowane kąski. – Pamiętajmy jednak, że dawniej kuchniapiotrkowska była bardzo prosta i skromna- przypominaBłażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. – Nasz region nie był najbogatszy, typowy był tu żur trybunalski. Dlatego między całym wachlarzem smaków żur także musi się pojawić.
W piotrkowskim rynku zaplanowano m.in.gotowanie ośmiuset porcji żuru trybunalskiego na 800-lecie miasta. Wydarzeniu będą towarzyszyć występy zespołów ludowych i atrakcje dla dzieci.
Program Ogólnopolskich Trybunałów Nalewkowych 15-16.07.
Sobota, 15.07.2017 r.
12:30 Lodówka lodowy poczęstunek
13.15 Biesiada Ludowa z Czarnocina
14.00 80 minut można zjeść jedną z 800 porcji żuru trybunalskiego na 800-lecie
14.45 Browin pokaz wędzenia ryb
16.15 Zespół Pieśni i Tańca Ciebłowianie
17.00 Browin pokaz serowarski
17:45 Zespół Pieśni i Tańca Drzewiczanie
18.30 Pokaz kulinarny: Konrad Skoneczny Szef Kuchni Restauracja Karuzela Smaków Best Western Hotel Trybunalski Krzysztof Pawłowski Szef Kuchni Restauracja Miód i Wino Best Western Plus Hotel Podklasztorze
20.00 Pokaz kulinarny gwiazdy wieczoru: Damian Marchlewicz
21.00. Ogłoszenie wyników II Ogólnopolskich Trybunałów Nalewkowych 2017
18. wędrówka Kolorów Polski. Sprawdź program festiwalu Filharmonii Łódzkiej [koncert]
21 miejscowości znalazło się na trasie Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”. W tym roku to jubileuszowa, osiemnasta edycja.
To między innymi Skierniewice, Tum, Lipce Reymontowskie, Rogów i Zelów. W repertuarze znalazła się zarówno muzyka klasyczna, jak i jazz, czy brzmienia rozrywkowe.
“Kolory Polski” to także świetna okazja do tego, by poznać województwo łódzkie. W tym roku dodatkowo realizowany będzie projekt “EKOwędrówka z Kolorami”, w ramach którego zaplanowano szereg atrakcji związanych z przyrodą regionu łódzkiego. To między innymi bezpłatne wycieczki z profesjonalnymi przewodnikami, prelekcje, akcję sadzenia drzew “Dom dla dźwięków natury”, czy konkurs fotograficzny.
Finałem tegorocznych “Kolorów Polski” będzie koncert w sali Filharmonii Łódzkiej 2 września, na którym zaprezentuje się Adam Sztaba.Na wszystkie koncerty (poza finałowym) wstęp wolny.
klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3
JAK ZAWSZE (NIE)OPORNI!
Chór dla (nie)opornych, Mariusz Lewy dyrygent
W programie utwory gospel i negro spirituals: Deep River, Go Down Moses, O Happy Day, Elijah Rock, Sometimes I Feel Like a Motherless Child, Siyahamba, Akekho Ofana No Jesu
MUZYKA XVII WIEKU NA LITWIE I W POLSCE
Zespół muzyki kameralnej Reversio: Irmina Obońska klawesyn, szpinet; Marek Toporowski klawesyn; Darius Kliys birbyn, Eugenijus iplys birbyn, Krzysztof Firlus viola da gamba
W programie koncertu utwory: Anonim (Tabulatura Oliwska/Braniewska, ok.1619) 5 tańców: Chorea 33, Alia Chorea 35, Tantz 22, Chorea 27, Tantz 23, oraz Passemus; Anonim (Album sapieżyńskie, XVII w.) Kolenda; Biagio Marini Passacaglio; Adam Jarzębski Corona Aurea, Chromatica a 3, Canzona terza, Spandesa a 3; Adam z Wągrowca (Rękopis z Kraiai, XVII w.) Super 6 tonum, Toccata, Canzona, Super secundum tonum; Marcin Mielczewski Canzona terza a 3; Tobias Hume 2 polskie ayre oraz polska vilanelle; Andrea Falconieri LEroica a 3; Tarquinio Merula Canzone La Cauagliera nr 18, Canzone La Pusterla nr 19, Ciaccona; Dario Castello Sonata quarta a 2 soprani
Radio Łódź płynie z Transatlantykiem. Codzienne studio festiwalowe [program]
Światowe kino, filmowa muzyka i specjalni goście. Radio Łódź na bieżąco relacjonuje międzynarodowy Transatlantyk Festival w Łodzi. Do 21 lipca jesteśmy w samym centrum festiwalowych wydarzeń.
Byliśmy na gali otwarcia festiwalu w piątek, 14 lipca.Z Teatru Wielkiego w Łodzi nadaliśmy specjalny program z udziałem między innymi Joanny Kos-Krauze, Joanny Łapińskiej i Aleksandry Salwy.
Polecamy też codzienne studio festiwalowe – od 15 do 20 lipca. W nim spotkania z filmowcami i muzykami, relacje, opinie, recenzje. Kino łóżkowe, kulinarne i dla najmłodszych. Zawsze o 17.40 tylko w Radiu Łódź.
Nie zabraknie nas także na gali zamknięcia Transatlantyku w piątek, 21 lipca. Gościem wieczoru będzie między innymi amerykański aktor Edward Norton. Wtedy też dowiemy się, kto odbierze festiwalowe nagrody.
Polecamy się do słuchania takżeon-linena www.radiolodz.pl
W tegorocznym programie Transatlantyku znalazło sięblisko 200 tytułów, w tym polskie i światowe premiery z Cannes, Berlina czy Wenecji. Najnowsze filmy pokazane będą w sekcji “Panorama” i “Docs”. Będzie teżKino Kulinarne w EC1, łóżkowe w Pasażu Schillera i repertuardedykowany najmłodszej publiczności. Stałym elementem Transatlantyku pozostajątakże konkursy kompozytorskie.
Transatlantyk 2017. Siła kobiet w festiwalowym programie
Głównym miejscem festiwalowym jest kino Silver Screen, część wydarzeń zagości także w łódzkim Muzeum Kinematografii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “Siła kobiet”.
Łódzki Teatr Powszechny gra w lipcu i przeprowadza się do Bałtyku [teatr]
Jako jedyna publiczna scena w mieście, Teatr Powszechny w Łodzi gra w lipcu w ramach projektu “Lato w mieście”. Wakacje to dla teatru także czas przeprowadzki.W wakacyjnym repertuarze znalazły się dobrze znane spektakle Powszechnego, jak “Dryl”, “Brancz”, “Arcydzieło na śmietniku”, czy kultowe już “Szalone nożyczki”. Nie zabraknie także propozycji premierowej, nad którą pracuje aktor Powszechnego Arkadiusz Wójcik. To prapremiera spektaklu “Ostatni świadkowie”, przygotowywanego we współpracy z grupą seniorów. – Oni sami zgłosili się do teatru. Chcieli zrobić spektakl. Zaczęliśmy rozmawiać, szukać wspólnych tematów. Spektakl będzie poruszał kwestię pamięci, jej roli w naszym życiu, tego, jak ona się zamazuje. Seniorów zderzymy z pacjentami Monaru i trzema aktorami – mówi Wójcik.
Teatr Powszechny włączy się także w tegoroczne obchody urodzin Łodzi. Na rynku Manufaktury zobaczymy “Pomoc domową”. Wejście na spektakl jest bezpłatne, ale trzeba mieć ze sobą wcześniej odebrane wejściówki. – Spektakl zagramy 30 lipca. Z kolei 27 lipca o godz. 14 i 19 będzie można odebrać darmowe wejściówki. Przygotowaliśmy 400 miejsc siedzących, ale spodziewamy się, że stojących będzie jeszcze więcej – mówi Agnieszka Danowska, rzeczniczka Manufaktury.
Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [plener]
Kino włoskie, skandynawskie, polskie, filmy o szczęściu i na dachu – 44 wieczory filmowe w siedmiu miejscach proponuje tegoroczny 10. Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi.
Program seansów został podzielony na sekcje. – W poniedziałki sekcja “Nie(możliwe) przyszłości”, za którą odpowiada Narodowe Centrum Kultury Filmowej. We wtorki “The best of”, czyli naszym zdaniem najlepsze filmy ubiegłego roku, a także druga wtorkowa sekcja, czyli kino skandynawskie. W środy proponujemy taki pogodny cykl “Zwariować ze szczęścia”. W czwartki przeniesiemy się do Włoch. Piątki to Transatlantyk i filmy o kobietach. Sobota to moda, a niedziela to polskie współczesne kino – mówi koordynator Polówki Wojciech Augustyniak.
Sobota Centralne Muzeum Włókiennictwa Pret-a-Porter
Polówka po raz pierwszy zawita w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które może się poszczycić jednym z największych zbiorów tkaniny artystycznej. Miejsce to zobowiązuje do tego, aby pokazywać filmy o modzie, z którą Łódź tak mocno jest
związana.
- 15.07 – Personal Shopper, reż. Olivier Assayas