Widzisz bite dziecko? Musisz poinformować policję
Zgłaszanie przestępstw wobec dzieci staje się teraz prawnym obowiązkiem, wchodzi bowiem w życie nowelizacja przepisów Kodeksu Karnego zaostrzająca kary za krzywdzenie dzieci oraz nakładająca sankcje za niezgłoszenie najcięższych przestępstw wobec nich.

O konieczności reagowania przypomina Rzecznik Praw Dziecka – inicjator zmian w prawie – oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomagająca dzieciom krzywdzonym.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla, że oprócz moralnego obowiązku teraz musimy zgłosićprzestępstwo, gdy tylko widzimy krzywdę dziecka. – Reakcja powinna być tak naprawdę “z automatu”: dziecku dzieje się dziecku – reaguję. Pierwsza instytucja, która ma stać w gotowości, to policja – zaznacza Rzecznik Praw Dziecka.
Za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka grozi do 3 lat więzienia. Marek Michalak ma nadzieję, że sankcja będzie mieć działanie profilaktyczne i ludzie będą reagować zanim dojdzie do tragedii. – Przepis ma pozwolić wymierzyć sprawiedliwość, ale mam nadzieję, że będzie przede wszystkim mobilizował. Odwracanie głowy, gdy dzieje się krzywda jest czymś niewłaściwym i nieludzkim. To nie powinno mieć miejsca – mówi rzecznik.
Sędzia Agnieszka Rękas ekspert z biura Rzecznika Praw Dziecka podkreśla, że sędziowie będą mieli szersze możliwości wymierzenia adekwatnej kary, zgodnej ze społecznym poczuciem sprawiedliwości, jak w przypadku sankcji za dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość orzekanych kar zależy od konkretnych okoliczności przestępstwa, ale sąd będzie zawsze musiał uwzględniał fakt, że ofiarą przestępstwa jest dziecko lub osoba nieporadna ze względu na wiek lub stan zdrowia. – Jest to zawsze okoliczność obciążająca przy wymiarze kary – podkreśla sędzia Rękas.
Nowelizacja nadaje priorytet postępowaniom sądowym, które dotyczą krzywdzenia dzieci. Wprowadza też wyższe sankcje i pozwala sądom na zaostrzenie kar, gdy ofiarą jest najmłodszy. Od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie będzie grozić osobie, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka, działając ze szczególnym okrucieństwem. Znęcanie się psychiczne lub fizyczne będzie zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Karę od roku do 10 lat więzienia będzie można wymierzyć osobie znęcającej się ze szczególnym okrucieństwem. Byłaby ona zwiększona do 12 lat, gdyby ofiara popełniła w wyniku tego samobójstwo. Ustawa wprowadza też karę od 2 do 12 lat więzienia za pozbawienie wolności i uprowadzenie osoby poniżej 15. roku życia.
IAR