Wartoprzeczytać
Miliony na nowe życie zabytkowej łódzkiej elektrowni. Rekordowe dofinansowania dla EC1
Kwota unijnego dofinansowania osiągnęła blisko 86 mln zł, co daje pierwsze miejsce w Polsce spośród instytucji kultury. Następne w kolejności -Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – pozyskało “tylko” 29 mln zł.

– Jesteśmy dumni z pozyskanych środków. To w dużej mierze dzięki nim możemy dziś pochwalić się niezwykłym obiektem zabytkową elektrownią z początku minionego stulecia o niezwykłych walorach architektonicznych – mówi Błażej Moder, dyrektor placówki. – Pieniądze pozwolązbudować profesjonalne zespoły, pracujące między innymi nad ekspozycją Centrum Nauki i Techniki, gdzie zabytkowa elektrownia wraca do życia dzięki nowoczesnym narzędziom multimedialnym. Tu prace są najbardziej zaawansowane – tłumaczy Moder.
Obecnie w EC1 działa Planetarium, które w ciągu półtora roku od uruchomienia odwiedziło ponad 200 tys. widzów. Dawna Elektrownia Łódzka jest także miejscem prestiżowych wydarzeń o ogólnopolskiej skali, jak chociażby niedawny kongres ABSL czy premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki. W listopadzie 2017 r. EC1 otworzy międzynarodową wystawę Leonardo da Vinci Energia Umysłu.
EC1 wyrasta nie tylko na jedną z najważniejszych łódzkich placówek kulturalnych, ale także na największą tego typu instytucję w kraju. W jej strukturze znajdziemy Narodowe Centrum Kultury Filmowej, współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Nauki i Techniki, które uruchomione zostanie w grudniu tego roku, Centrum komiksu i Narracji Interaktywnej, które zagospodaruje ostatnią z niezrewitalizowanych części kompleksu.
Winstytucji przy ul. Targowej powstają obecnie ekspozycje i obiekty:
Narodowego Centrum Kultury Filmowej (planowane otwarcie w 2020 r.)
Materia Kina
Mechaniczne Oko
Kino Polonia
Kino studyjne
Centrum Nauki i Techniki (otwarcie w grudniu 2017 r.)
Przetwarzanie Energii
Mikroświat Makroświat
Rozwój Cywilizacji
Kino 3D
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (planowane uruchomienie 2020 r.)
Ścieżka historyczna
Ścieżka krytyczna
Ścieżka światów interaktywnych
Ścieżka nowych technologii
Ścieżka tworzenia gier
Osobno powstanie Strefa dla dzieci, poszerzająca ofertę Centrum Nauki i Techniki dla najmłodszych gości placówki, pozwalająca na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i dostosowana do potrzeb dzieci i ich opiekunów