Łódzcy studenci zadbają o wodę
Uniwersytet Łódzki i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi zawarły porozumienie dzięki któremu pracownicy naukowi uniwersytetu i studenci będą mogli prowadzić działania poprawiające jakość wody w zbiornikach zarządzanych przez MOSIR.

Według rektora, profesora Antoniego Różalskiego, dla pracowników Uniwersytetu wdrażanie własnych ekohydrologicznych rozwiązań to zdobywanie kolejnych doświadczeń naukowych ale tez praca dla łodzian. – Te zespoły mogą prowadzić nie tylko takie czysto poznawcze badania naukowe, bo dla uniwersytetu one są oczywiście bardzo ważne, gdyż realizujemy swoją podstawową misję, jaką są badania naukowe, ale to może być również przełożone na praktykę, na wdrożenia. Ta wiedza może być we współpracy z MOSiR-em praktycznie wykorzystana, dla dobra mieszkańców, bo te zbiorniki są wykorzystywane głównie w celach rekreacyjnych – wyjaśnia profesor.
Eryk Rawicki, dyrektor MOSIR podkreśla, że zespoły nauko-badawcze Uniwersytetu poprawiły już jakość wody w niektórych zbiornikach. – Arturówek już od 7 lat jest wiązany projektem. Pozostałe dwa zbiorniki, czyli Stawy Jana i Stawy Stefańskiego były w ostatnich czasach odmulane. Na Stawach Jana założona jest specjalna biologiczna bariera gabionowa, która zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia. Główne prace będą skierowane na Stawy Stefańskiego, ponieważ jest to zbiornik retencyjny i mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia dla tego zbiornika wpłynąć – informuje dyrektor.
Uniwersytet Łódzki od kilku lat poprawia jakość wody w zbiornikach należących do MOSIR-u. Teraz współpraca została sformalizowana, a porozumienie jest bezterminowe.