Wtorek, 4 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Łódź z czterech stron. Wtorkowe spacery [plener]
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana kontynuuje projekt wtorkowych, wakacyjnych spacerów. W tym roku nawiązują one do zbliżającego się Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Zaplanowano w sumie cztery spacery, śladem czterech kultur współtworzących Łódź, czyli polską, rosyjską, żydowską i niemiecką. Przewodniczkami będą: Joanna Podolska i Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Wszystkie spacery rozpoczynają się o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny.
Program:
04.07.2017 / wtorek
Łódź polska
Start: Stary Rynek (ul. Zgierska/róg Podrzecznej)

Podziel się opowieścią z miasta włókniarek [nabór]
Stowarzyszenie Topografie zbiera opowieści łódzkich włókniarek i włókniarzy, które zostaną umieszczone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
W sposób szczególny pomysłodawców projektów interesują historie z czasów upadku łódzkiego przemysłu włókienniczego i okresu masowych zwolnień. Poza opowieściami mówionymi cenne będą też fotografie i dokumenty. – Uważamy, że ten okres lat 90-tych, okres masowych zwolnień, okres totalnej zmiany, jest cały czas nieprzepracowany w Łodzi. Teraz mówi się o tym, coraz więcej, ale to wciąż za mało. Trzeba do tego wracać, o tym rozmawiać, żeby móc także zastanawiać się nad współczesną Łodzią i jej przyszłością – mówi Joanna Kocemba ze Stowarzyszenia Topografie.
Prace, wraz z zebranymi historiami i fotografiami, pokazane zostaną na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, której wernisaż odbędzie się jesienią.
Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do 16 lipca pod adresem [email protected].

Sieradzka odsłona sopockiej wystawy [ekspozycja]
W holu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu udostępniono wystawę zatytułowaną “Aleja Poetów”. To portrety pisarzy, których dzieła publikowane były w sopockim wydawnictwie Topos.
Sieradzka ekspozycja to tylko fragment zbiorów wydawnictwa. Portrety w formie plakatów, które stały się inspiracją do przygotowania wystawy, dodawane były do dwumiesięcznika przez ponad 15 lat.
Wystawa, którą można oglądać w Sieradzu prezentowana była już w wielu miejscach Polski, między innymi w Dworze Artusa w Toruniu, w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie czy w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. W Sieradzu dostępna będzie dla zwiedzających do końca lipca.

Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [PROGRAM]
Kino włoskie, skandynawskie, polskie, filmy o szczęściu i na dachu – 44 wieczory filmowe w siedmiu miejscach proponuje tegoroczny 10. Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi.
Program seansów został podzielony na sekcje. – W poniedziałki sekcja “Nie(możliwe) przyszłości”, za którą odpowiada Narodowe Centrum Kultury Filmowej. We wtorki “The best of”, czyli naszym zdaniem najlepsze filmy ubiegłego roku, a także druga wtorkowa sekcja, czyli kino skandynawskie. W środy proponujemy taki pogodny cykl “Zwariować ze szczęścia”. W czwartki przeniesiemy się do Włoch. Piątki to Transatlantyk i filmy o kobietach. Sobota to moda, a niedziela to polskie współczesne kino – mówi koordynator Polówki Wojciech Augustyniak.
Czytaj także:“Nazywam się Bond, James Bond”. Letni Kinematograf Rozrywkowy z Agentem 007
Polówka zagości w dobrze znanych widzom miejscach, takich jak Park na Zdrowiu, Park Julianowski, czy EC1, ale będą też nowe lokalizacje. – Dochodzą aż cztery nowe miejsca. To Centralne Muzeum Włókiennictwa, Centrum Handlowe Sukcesja, biurowiec Nowa Fabryczna oraz Park Podolski za osiedlu Zarzew -wymienia Augustyniak.
Tegoroczny Letni Festiwal Filmowy Polówka potrwa do 7 września.Seanse rozpoczynają się zawsze po godz. 21.
Sprawdź program Polówki 2017
Wtorek Park na Zdrowiu The best of!
Najlepszezdaniem organizatorów filmy, które można było oglądać w polskich kinach na przełomie 2016 i 2017 roku.
- 04.07 – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, reż. Paolo Genovese
