Wtorek, 27 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Dzień Ukraiński w Domu Literatury w Łodzi [spotkania]
Paweł Pieniążek, reportażysta, autor książki o wojnie w Donbasie i Charles King,wykładowca stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Georgetown – będą gośćmi Domu Literatury w Łodzi.
“Wojna, która nas zmieniła” Pawła Pieniążka to zbiór reportaży poświęconych wojskowym i cywilom, którzy stali się uczestnikami wojny na Ukrainie po obu stronach frontu. W szczegółach poznajemy tragiczne detale konfliktu: zrujnowane miasta, próby odbudowy codzienności, relacje z walki – o wszystkim opowiadają zarówno ci, którzy walczyli, jak i cywile, których konsekwencje wojny dotknęły równie mocno.
Z kolei Charles King opowie o książce “Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów. To monografia historyczna i elegia barwna kronika wspaniałego wielokulturowego miasta o nadzwyczajnej witalności i zdolności regeneracji. Charles King odtwarza w niej historię czarnomorskiego portu od jego imperialnych początków po tragiczny wiek XX, nie omijając sfery mitów i dyktowanych nostalgią rojeń.
Dzień Ukraiński w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 zaplanowano we wtorek, 27 czerwca. Początek o godz. 18.
Folkowe inspiracje 2017 w Łodzi i regionie [program]
Artyści z dziesięciu krajów biorą udział w tegorocznym VII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych “Folkowe inspiracje”. W programie zaplanowano blisko 50 wydarzeń,a rynek Manufaktury zamienił się w folkowe miasteczko.
To między innymi parady, biesiady, koncerty i targi rękodzieła. “Folkowe inspiracje” zagoszczą w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. Atrakcje dostępne będą także w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej i w Manufakturze. – Są goście z Palestyny, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Czech, Włoch. To są zarówno goście festiwalowi, którzy już u nas byli, jak i nowi. To świadczy o tym, że o festiwalu jest głośno – mówi Adam Kocher, dyrektor festiwalu.
Częścią Festiwalu “Folkowe inspiracje” jest także konkurs odbywający się pod hasłem “Złota Łódka”. – To jest konkurs choreograficzny, wokalny, fotograficzny, w tym roku także wideo. Główny przegląd odbędzie się na dużej scenie w Manufakturze – dodaje Kocher.
Tegoroczne”Folkowe inspiracje” potrwają do 27 czerwca.
10.00 – 11.30
ZŁOTA ŁÓDKA 2017 – FOTO – gala wręczenia nagród, wernisaż wystawy pokonkursowej.
Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, al. Wyszyńskiego 86
17.30 – 21.00
POŁĄCZYŁ NAS FOLK!
KONCERT GALOWY VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TWÓRCZOŚCI MŁODYCH FOLKOWE INSPIRACJE
MIĘDZYNARODOWE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE UCZESTNIKÓW FESTIWALU
FOLK NA WYBIEGU – POKAZ MODY INSPIROWANY TRADYCJĄ I FOLKLOREM.
ZŁOTA ŁÓDKA 2017 – CHOREOGRAFIA, WOKAL, DESIGN, VIDEO – GALA WRĘCZENIA NAGRÓD.
UROCZYSTY FINAŁ FESTIWALU
Centrum Promocji Mody – Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, al. Wojska Polskiego 121
Przyjemny i nieprzyjemny “Dryl” w Powszechnym [teatr]
Prapremiera spektaklu “Dryl” Wojciecha Bruszewskiego zakończy 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. To jedyna sztuka teatralna napisana przez tego łódzkiego artystę związanego ze środowiskiem awangardowym i jednego z prekursorów sztuki wideo w Polsce.
Tekst Bruszewskiego został zgłoszony do “Komediopisania” – organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii.Przedstawienie wyreżyserowała Maria Streker. -Akcja Dryla rozgrywa się w zdegradowanej klinice dentystycznej. Nie jest jednak satyrą na służbę zdrowia. W zamkniętej przestrzeni obserwujemy chory porządek funkcjonowania małej społeczności szpital staje się mikrokosmosem, w którym dochodzi do absurdalnych, wręcz surrealistycznych zachowań. Dryl ma formę absurdalnego musicalu utrzymanego w klimacie czarnej komedii. Ta pozornie lekka formuła pozwala jednak podjąć bardzo ważne tematy – mówi reżyserka.
Czytaj także: Otwarty festiwal i dwie premiery w Teatrze Powszechnym w Łodzi
Kolejne pokazy od 27 do 30 czerwca.
Włoski futuryzm i polska awangarda. Enrico Prampolini w Muzeum Sztuki [wystawa]
Wystawa “Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy” pokazuje w chronologiczny sposób bardzo bogaty dorobek twórczości Prampoliniego we wszystkich dziedzinach, w których działał. Zbiega się równocześnie z jubileuszem 100-lecia awangardy w Polsce.
Enrico Prampolini to jedna z najważniejszych osobowości artystycznych międzynarodowej awangardy. W jego twórczości odnaleźć można echa niemal wszystkich prądów nowej sztuki I połowy XX w.: od futuryzmu, który współtworzył wraz z ugrupowaniem Filippa Tommasa Marinettiego, przez dadaizm, konstruktywizm i surrealizm, aż po udział w kręgu paryskich abstrakcjonistów: Cercle et Carr. Był malarzem, rzeźbiarzem, scenotechnikiem, choreografem, architektem, grafikiem, tworzył reklamy, plakaty, fotomontaże, wielkie murale, oprawy plastyczne do kilku filmów. Był organizatorem życia artystycznego w Paryżu, Pradze i Rzymie, a także kuratorem ostatniej międzynarodowej wystawy scenotechniki awangardowej na VI Triennale w Mediolanie (1936).
Czytaj także: 100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
To właśnie Prampolini postanowił odrzucić terminy scenografia i dekoracja teatralna na rzecz scenotechniki bliższej nie malarstwu, lecz architekturze i nowoczesnemu pojmowaniu przestrzeni sceny. Polscy artyści kręgu Zwrotnicy, Bloku i Praesensu w równym stopniu opowiedzieli się po stronie architektonicznych konstrukcji scenicznych, odrzucając tradycyjne dekoracje malarskie. Ich twórczość świadczyła o radykalnej zmianie, która dzięki awangardzie dokonała się w pojmowaniu i praktyce scenografii.
Ekspozycja w Muzeum Sztuki to pierwsza w historii wystawa, która zestawiać będzie projekty włoskiego futuryzmu z polską awangardą. Podejmuje też w szerszym kontekście kwestie kontaktów między artystami obu formacji. W końcu to właśnie dzięki namowom Jana Brzękowskiego Prampolini ofiarował w 1930 roku swój obraz Tarantella do łódzkiej kolekcji, gromadzonej przez grupę a.r..
Wystawa będzie czynna do 8 października wms, Ogrodowa 19.