Piątek, 23 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Gala Grand Prix Jazz Melomani 2016 [muzyka]
Laureatów nagród 25. edycji Grand Prix Jazz Melomani za 2016 r. poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w piątek (23.06) w Teatrze Wielkim w Łodzi. Radio Łódź przyzna nagrodę “Jazzowa Perła Łodzi” za Wydarzenie Roku 2016.
W tym roku nominowanymi w kategorii Artysta Roku 2016 są: Artur Dutkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Marcin Wasilewski. Krytyk – Dziennikarz Roku 2016: Adam Baruch, Leszek Bonar, i Tomasz Pierzchała. Nadzieja Melomanów Roku 2016: Krystyna Durys, Jakub Dworak i Jakub Więcek.
Przyznane zostaną również nagrody Prezydenta Miasta Łodzi dla “Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Roku 2016”, “Grand Prix OF Europe” i “Płyta Roku 2016”. Nagrodę za całokształt działalności odbierze Leszek Żądło.
“Grand Prix Jazz Melomani” to najstarsze polskie muzyczne statuetki, przyznawane od 1992 roku. Inspiracją do honorowania najważniejszych artystów oraz wydarzeń muzycznych, była łódzka formacja Melomani, pierwszy powojenny zespół jazzowy. Na pamiątkę jazzowej legendy lat 50-tych, powołano Stowarzyszenie Jazzowe Melomani, które co roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim, wręcza zaprojektowane przez Mariusza Rodanowicza statuetki, które kiedyś Lucjan Kydryński podczas prowadzenia tej Gali nazwał Oscarami Jazzowymi. W dotychczasowej historii tej nagrody, wyróżnionych zostało ponad stu czołowych muzyków, dziennikarzy i instytucji propagujących jazz w Polsce. Laureatami są m.in.: Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Ścierański, Andrzej Jagodziński, Roman Polański, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Marcin Kydryński, Tomasz Szachowski, Marek Karewicz.

Folkowe inspiracje 2017 w Łodzi i regionie [ZDJĘCIA, PROGRAM]
Artyści z dziesięciu krajów biorą udział w tegorocznym VII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych “Folkowe inspiracje”. W programie zaplanowano blisko 50 wydarzeń,a rynek Manufaktury zamienił się w folkowe miasteczko.
To między innymi parady, biesiady, koncerty i targi rękodzieła. “Folkowe inspiracje” zagoszczą w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. Atrakcje dostępne będą także w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej i w Manufakturze. – Są goście z Palestyny, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Czech, Włoch. To są zarówno goście festiwalowi, którzy już u nas byli, jak i nowi. To świadczy o tym, że o festiwalu jest głośno – mówi Adam Kocher, dyrektor festiwalu.
Częścią Festiwalu “Folkowe inspiracje” jest także konkurs odbywający się pod hasłem “Złota Łódka”. – To jest konkurs choreograficzny, wokalny, fotograficzny, w tym roku także wideo. Główny przegląd odbędzie się na dużej scenie w Manufakturze – dodaje Kocher.
Tegoroczne”Folkowe inspiracje” potrwają do 27 czerwca.
23.06.2017 – piątek
SOBÓTKA W MANUFAKTURZE
Rynek MANUFAKTURY, ul. Karskiego 5
10.30 – 18.00
EDU_STREFA, STREFA RĘKODZIEŁA, STREFA WIELU KULTUR, FASHION_STREFA, FOLK_FOTO,
STREFA ANIMACJI, KINO FOLKOWE, TANC_PLAC, SCENA ETNO FOLK, STREFA WOLONTARIATU.
FOLKOWE STREFY – warsztaty rękodzielnicze, tkanie na krośnie, decoupage, animacje i prezentacje
różnych tradycji i kultur, spotkania z ludźmi z pasją, gry edukacyjne, wystawy, wspólne tańce różnych
narodów.
10.30 – 13.30 – dla uczestników festiwalu, 15.00 – 18.00 – dla mieszkańców miasta.
13.00 – 13.30ŁĄCZY NAS TANIEC! – POLONEZ – flash mob.
15.30KWIAT PAPROCI – lodowa instalacja artystyczna
16.00 – 20.30SCENA ETNO-FOLK – koncert uczestników festiwalu.
FOLKOWE ŚPIEWANIE
WIECZÓR POLSKI
18.00 – 20.00
KINO FOLKOWE – Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem , reż. Jerzy Hoffman.
20.30 – 22.00
SCENA ETNO-FOLK
Zespół jazz folk pop THE FROZEN HEART
Zespół folkowy TRYGŁAW
22.30 – 23.30
POLSKO-BIAŁORUSKO-UKRAIŃSKIE WIDOWISKO OPOWIEŚĆ O NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
taniec, muzyka, śpiew, efekty specjalne, lasery świetlne.
Wykonawcy:
NARODOWY ZESPÓŁ TAŃCA UKRAINY BARVINOK – Kijów
NARODOWY ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO FLAMINGO – Kijów
NARODOWY ZESPÓŁ MUZYCZNY PERVOCVIT – Kijów
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY SVIATKI – Mińsk
FOLK GRUPA LALKI CORPORATION – Mińsk
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA POLTEX – Łódź
HARCERSKI ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY KRAJKI – Łódź
ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO TU i TERAZ – Łódź

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi [wystawy]
Blisko tysiąc prac z całego świata prezentowanych jest na 16 .Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi. Impreza organizowana jest przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku.
Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 600 artystów z 53 krajów. Otwarciu wystawy głównej tradycyjnie towarzyszy też aukcja miniatur graficznych polskich twórców. – W ogromnej skali, w różnym wymiarze prezentujemy polską i światową sztukę graficzną w tzw. technikach szlachetnych. Chodzi o te techniki, które coraz bardziej najbierają znaczenia, których nie zdominowała fotografia i techniki komputerowe – mówi Elżbieta Fuchs, kuratorka Triennale i dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Podczas Triennale najlepsze zestawy prac zostały wyróżnione Medalami Honorowymi. W tym roku otrzymało je 14 artystów. – Poziom prac był bardzo wysoki, o czym świadczyć może między innymi liczba tych wyróżnień – mówi jeden z członków jury prof. Witold Kaliński z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Program uzupełniają trzy wystawy towarzyszące: Christine Ravaux. Lumiere noire, Zbigniew Purczyński. Obrazy graficzne i Andrzej Marian Bartczak. Księga/The Book/Le Livre.
Wystawa główna w ramach Triennale prezentowana jest w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące w Ośrodku Propagandy Sztuki, w Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.
16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2017 potrwa do 3 września.

Powracają Parkatoniki, czyli mobilny teatr jednego widza [plener]
W różnych miejscach Łodzi znów będzie można zobaczyć mini spektakle w mobilnych skrzynkach teatralnych przeznaczone dla jednego widza.
Parkatoniki kształtem przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie. Wyposażone są w specjalnie przygotowane na potrzeby projektu elementy scenografii, lalki i rekwizyty. Każdemu spektaklowi towarzyszy również muzyka klasyczna.
Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatkową skrzynkę teatralną (łącznie będą 3 Parkatoniki) i nowe lokalizacje.
Czytaj także: Parkatoniki. Ekskluzywny teatr dla jednego widza
Projekt “Parkotoniki” będzie realizowany na terenie Łodzi do 10 lipca.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
23 czerwca, godz. 17 – 19 – Górka Widzewska
