Łódzka walka ze smogiem. Program dofinansowania wymiany pieców
Od poniedziałku, 26 czerwca, mieszkańcy, którzy chcieliby przyłączyć się do sieci cieplnej, gazowej czy też wymienić stary piec węglowy na nowy ekologiczny mogą składać wnioski. Będą one przyjmowane do 7 lipca we wszystkich dawnych, dzielnicowych delegaturach UMŁ oraz w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.
W tym i kolejnych dwóch latach miasto przeznaczyło na ten cel po 3 miliony złotych. Dzięki programowi ma poprawić się jakość łódzkiego powietrza. -Przyjmując średnio, że dotacja będzie wynosiła 5 tys. złotych, mamy możliwość wyeliminowania 600 kominów – mówi Krzysztof Honkisz z wydziału ochrony środowiska.
Wnioski – które złożyć należy do 7 lipca – trafią następnie do komisji, która oceni jepod względem merytorycznym i pod kątem efektu ekologicznego.
Wzór wniosku znajduje się na stronie UMŁ w zakładce DOTACJE. Wnioski będą także czekały w punktach, gdzie można je od razu wypełnić i złożyć.
Wkrótce ma również zostaćwprowadzony rządowysystem wsparcia samorządów w walce ze smogiem.
CO TO JEST NISKA EMISJA?
Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.
Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające zanieczyszczenia do powietrza.
PRZYCZYNY NISKIEJ EMISJI:
ogrzewanie domów słabej jakości paliwami (węglem i drewnem), palenie w piecach śmieci,
korzystanie z przestarzałych pieców,
nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania,
emisja komunikacyjna, czyli ruch samochodowy,
mała popularność odnawialnych źródeł energii.
KONSEKWENCJE
Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Niska emisja powoduje częstsze występowanie chorób alergicznych, zapalenia spojówek, astmy, poronień i niższej wagi urodzeniowej noworodków, POChP (przewlekłej, obturacyjnej choroby płuc), nowotworów (w tym raka płuc).
Nie tylko zdrowie pojedynczych ludzi jest narażone w wyniku długiej ekspozycji na niską emisję.
Powoduje ona także m.in. zmiany klimatyczne na całym świecie, kwaśne deszcze, przenikanie zanieczyszczeń do wód i gleb, niszczenie zabytków i fasad budynków (w wyniku osadzania się na nich dwutlenku siarki).
SPOSOBY OGRANICZANIA NISKIEJ EMISJI:
– Podłączenie mieszkań i budynków do sieci gazowej i cieplnej.
– Wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska.
– Korzystanie z węgla wysokokalorycznego (o wysokiej wartości opałowej) to nie tylko bardziej ekologiczne, ale także tańsze. Należy unikać palenia węglem najniższej jakości miałem, mułem, flotem lub pyłem.
– Pamiętaj, nie spalaj śmieci, nawet starych gazet! Spalanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi podlega karze grzywny do 5 000 zł (Art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach)
– Oszczędzanie energii i zaplanowanie termomodernizacji domu (np. wymiany grzejników, okien, ocieplenia ścian)
– Wybranie odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna lub wiatrowa, geotermia).
– Korzystanie z komunikacji zbiorowej.
– Stosowanie carpoolingu , czyli wspólnych dojazdów do szkoły lub pracy w celu ograniczenia liczby samochodów na ulicach.
– Stosowanie zasady jazdy ekologicznej, np.: hamuj silnikiem, nie przewoź zbędnego obciążenia, sprawdzaj ciśnienie w oponach, unikaj podróży samochodem na trasach poniżej 7 km.
– Wyłączanie silnika w samochodzie, kiedy tylko jest to możliwe, np. czekając na przejazd pociągu.