Kultura na bruku. Pomysł na wakacyjne tygodnie w Łodzi
Klasyczne środy, filmowe czwartki i teatralne piątki tak zapowiadają się wakacyjne tygodnie na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Letni program pod hasłem “Kultura na bruku” ma zapewnić rozrywkę tym, którzy lato spędzą w mieście.
– Chcemy żeby ulica Piotrkowska żyła nie tylko w weekendy. Stąd bardzo bogata oferta wydarzeń w tygodniu. Mamy nadzieję, że uda nam się zaspokoić różne gusta – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
W środowe wieczory zaplanowano koncerty muzyki klasycznej w Pasażu Rubinsteina. Czwartek to kino plenerowe na odcinku od ulicy 6 Sierpnia do Zielonej. Piątki z kolei to teatr w Pasażu Róży. Propozycje między innymi z warszawskich scen. -Nie zabraknie też spektaklu z łódzkiego Teatru Nowego. Wydarzenia w Pasażu Róży będą biletowane ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wejście na koncerty i seanse są bezpłatne – mówi Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Projekt “Kultura na bruku” potrwa do 18 sierpnia.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Kultura na bruku. Pomysł na wakacyjne tygodnie w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
Sprawdź program “Kultury na bruku”:
PIOTRKOWSKA KAMERALNIE,ŚRODY GODZ. 20.00, PASAŻ RUBINSTEINA
5 lipca
Apertus Quartet wystąpił m. in. podczas Letniego Festiwalu Muzycznego w Gironie (Hiszpania 2008), festiwalu “Łódź Czterech Kultur” (2010 – koncertfinałowy), Festiwalu Partnerstwa we Lwowie (2012), festiwalu “Świdnickie Noce Jazzowe” (2011), dwukrotnie w ramach Festiwalu Filmów Polskich “PodWysokim Zamkiem” we Lwowie (2013, 2014 – Filharmonia Lwowska), podczas trzech edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski” (2008, 20012, 2014), z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina w koncercie na klarnet, kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową K.A. Hartmanna (2014), podczas festiwalu “Strefa Ciszy” – Royal Łazienki Music Festival w Warszawie (2015), Festiwalu Najnowszych FilmówPolskich w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej (Ukraina 2015), a także w ramach festiwalu Mes da Musica w Barreiro (Portugalia 2016).
12 lipca
Ars Harmonica to trio akordeonowe, które prowadzi działalność koncertową od przeszło dziesięciu lat. Repertuar zespołu w głównej mierze opiera się o własne kompozycje nawiązujące stylistycznie do etnicznej i transowej muzyki krajów słowiańskich i bałkańskich. Na koncertach muzycy kreują niepowtarzalny klimat nasycony kolorytem specyficznej harmonii, pulsem nieregularnych rytmów i wyrazistą, porywającą energią przekazu muzycznego.
19 lipca
Mellow Five członkowie są członkami orkiestr symfonicznych Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Teatru Wielkiego w Łodzi, jak również wykładają w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi iszkołach muzycznych. Na co dzień więc zajmują się głównie muzyką klasyczną, nieustannie doskonaląc swój warsztat i rozwijając artystyczne horyzonty. Rozszerzyli zakres poszukiwań inspiracji o jazz i muzykę filmową, której wpływy już od wielu lat coraz wyraźniej zapisują się w partyturach klasycznych utworów. Jednakże w tym przypadku zaskakujący jest dobór instrumentów. Mellow Five jest jedynym w Polsce klasycznym kwartetem dętym drewnianym: flet, obój, klarnet i fagot ztowarzyszeniem fortepianu, wykonujący poza utworami klasycznymi, skomponowanymi oryginalnie na ten skład, również standardy jazzowe i filmowe we własnych aranżacjach.
26 lipca
Hot dJazz Trio – muzycy zespołu mogą poszczycić się współpracą z takimi artystami jak: Annie Hilsberg, Robert Matt (YULARA), Nigel Kennedy, Marek Sośnicki (Tamerlane), Aldona Jankowska, Ronald Anderssen, Gustav Lundgren, Ryszard Kwaśniewski (OLD METROPOLITAN BAND). Brali także udział w wielu nagraniach jako muzycy sesyjni.
2 sierpnia
Strzelczyk, Erenc, Rodowicz to trio grające muzykę Chopina.
Maciej Strzelczyk od wielu lat zaliczany jest do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Zdobył wiele nagród m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Zb. Sejferta w Szczecinie, pierwszą nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii. Piotr Rodowicz współpracował m.in. z: Josh Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker Big Band, Jeoff Kiesser, a w Polsce grał m.in. z takimi muzykami jak: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Kazimierz Jonkisz, Adam Kawończyk, Janusz Skowron, Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin, Maciej Strzelczyk, Tomasz Filipczak, Artur Dutkiewicz.
W 1992 współzałożył z Henrykiem Majewskim Wydział Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i jest tam nieprzerwanie wykładowcą. Romuald Erenc od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Utworzył duet Entr Acte z flecistką Filharmonii Łódzkiej, Urszulą Urbaniak. Współpracował też z wieloma innymi filharmoniami w kraju. Romuald Erenc jest adiunktem na Wydziale Padagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Publikuje artykuły w “Świat Gitary klasycznej i akustycznej”. Jest Autorem licznych aranżacji i opracowań na gitarę i zespoły kameralne, które publikowane są w duńskim wydawnictwie Bergmann Edition.
9 sierpnia
Leszek Kułakowski Trio Leszek Kułakowski jest pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival, których pierwsze edycje odbyły się w 1996 roku. W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego “Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000” w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 – Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
16 sierpnia
Zespół Kameralny MULTICAMERATA – zainaugurował swoją działalność w dniu 15 września 1991 koncertem z cyklu Niedzielne Koncerty Pałacowe w Sali Złotej nowo odrestaurowanego Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Od tego czasu zespół wykonał ponad 600 koncertów w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowenii, we Włoszech oraz w Watykanie.
23 sierpnia
Siergiej Wowkotrub Quartet – Wowkotrub jest laureatem konkursów “Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz “Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Współpracował z “Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), “Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), “Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), “Hot D’Jazz Trio” (Kraków) oraz Joscho Stephan (Mnchengladbach). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt “Bix & Henryk” (2006), “Suita Nowoorleańska” (2007) a także wydał płytę swojego tria “Happy Times” (2007).
30 sierpnia
Big Band Fabryka Wełny – jest to zupełnie nowa inicjatywa łódzkich muzyków, którzy postanowili założyć dużą orkiestrę jazzową grającą w składzie charakterystycznym dla klasyczny big bandów: saksofony, puzony, trąbki i sekcja rytmiczna.
KINO TROTUAR,CZWARTEK GODZ.21.00, PIOTRKOWSKA ODCINEK 6 SIERPNIA/ZIELONA
6 lipca
Wartoprzeczytać
Kingsajz (1987 r.) reżyseria i scenariusz: Juliusz Machulski
Przed seansem: prelekcja, prezentacja oryginalnych rekwizytów z filmu, konkurs filmowy z nagrodami
13 lipca
Sami swoi (1967) Reż. Sylwester Chęciński
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy zrealizowany w Łodzi (PWSFTviT, Wytwórnia Filmów Oświatowych) oraz konkursfilmowy z nagrodami.
20 lipca
Nie ma róży bez ognia (1974) Reż. Stanisław Bareja
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkursfilmowy z nagrodami
27 lipca
Vabank (1981) Reż. Juliusz Machulski
Przed seansem: prelekcja, pokaz etiudy, konkursfilmowy z nagrodami
3 sierpnia
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął / Hundraringen som klev ut genom fnstret och frsvann (2013), Reż. Felix Herngren
Przed seansem: film krótkometrażowy, prelekcja, konkursfilmowy z nagrodami
10 sierpnia
Nietykalni / Intouchables (2011), reżyseria i scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledano
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkurs filmowy z nagrodami
17 sierpnia
Postrzyżyny / Postiiny (1981), reżyseria i scenariusz: Ji Menzel
Przed seansem: film krótkometrażowy, prelekcja, konkurs filmowy z nagrodami
24 sierpnia
Jak zostać królem / The Kings Speech (2010), Reż. Tom Hooper
Przed seansem: prelekcja, film krótkometrażowy, konkurs filmowy z nagrodami
31 sierpnia
Lokator (1926), Reż. Alfred Hitchcock
Przed seansem: wprowadzenie do film,Improwizacja muzyczna na żywo do filmu w wykonaniu tapera, konkurs filmowy z nagrodami
TEATRALNY PASAŻ RÓŻY,PIĄTEK GODZ. 20.00, PIOTRKOWSKA 3
7 lipca
Chamlet – Och Teatr (Warszawa) to monolog grany od lipca 2016 roku. Występuje w nim Michał Zieliński, znany szerokiej publiczności m.in. z programu rozrywkowego emitowanego przez telewizję TVN Szymon Majewski Show, gdzie wcielał się w role Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego czy Bronisława Komorowskiego. Zieliński słynie wśród szerokiej publiczności z talentu parodystycznego, czym przyciąga wielu widzów.
14 lipca
Lament na placu Konstytucji Teatr Polonia (Warszawa) to zdarzenie teatralno-uliczne przygotowane w ramach Akcji letniej Teatru Polonia, Miasta St. Warszawa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl grany na ulicy Warszawy z powodzeniem od 2007 roku. Podstawą przedstawienia, nad którym opiekę artystyczną sprawuje Krystyna Janda jest tekst Lament młodego dramatopisarza Krzysztofa Bizio. Propozycja teatru ulicznegoczy raczej chodnikowego, bez efektów i bez inscenizacji, prostego, proponującego przechodniom zwykłe słowo,historię, bezpośredni dialog, ofiarowującego aktorów z ich umiejętnościamizainteresowania słuchaczy.
21 lipca
Kredyt zaufania Teatr KTO (Kraków) jest wielokrotnie nagradzanym spektaklem wystawianym od 2014 roku. Utrzymany w konwencji one woman show zdobył uznanie nie tylko publiczności, ale i krytyków. Otrzymał wiele nagród: Imiejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie WLKP, Ostrów 2013; Nagroda specjalna za oryginalny scenariusz autorski dla Anety Wróbel na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie WLKP, Ostrów 2013; Nagroda dla Najlepszej Aktorki na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym WrzAWA, Warszawa 2013; Imiejsce na Mulatce (Mazurskie Lato Kabaretowe), Ełk 2013. Wyróżnienie jury na 11. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego, Warszawa 2013; Strzała Północy i Nagroda Publiczności I-szych Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu Debiuty, Koszalin 2013.
11 sierpnia
One mąż show Och Teatr (Warszawa) jest spektaklem granym w konwencji stand-up. Jest to monolog Szymona Majewskiego oparty na jego własnych doświadczeniach, poparty poczuciem humoru komika i prezentera. Spektakl grany jest w Och Teatrze od 2014 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród widzów.
18 sierpnia
IMPRO ATAK! To zdobywająca sceny całego świata szalona zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale publiczność rządzi, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia. Każdy wieczór jest dlatego jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Zadaniem aktorów staje się zagranie postaci, jakie widzowie wymyślą i scen, o jakie poproszą. Prowadzi to często do komicznych, groteskowych, absurdalnych sytuacji. Ale aktor musi się w tym odnaleźć. Ad hoc, błyskotliwie, inteligentnie, dowcipnie. Podglądanie aktora i procesu tworzenia to jedna z dodatkowych przyjemności towarzyszących uczestnictwu w widowiskach teatru improwizowanego.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |