Wtorek, 20 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Folkowe inspiracje 2017 w Łodzi i regionie [PROGRAM]
Artyści z dziesięciu krajów biorą udział w tegorocznym VII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych “Folkowe inspiracje”. W programie zaplanowano blisko 50 wydarzeń.
To między innymi parady, biesiady, koncerty i targi rękodzieła. “Folkowe inspiracje” zagoszczą w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. Atrakcje dostępne będą także w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej i w Manufakturze. – Są goście z Palestyny, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Czech, Włoch. To są zarówno goście festiwalowi, którzy już u nas byli, jak i nowi. To świadczy o tym, że o festiwalu jest głośno – mówi Adam Kocher, dyrektor festiwalu.
Częścią Festiwalu “Folkowe inspiracje” jest także konkurs odbywający się pod hasłem “Złota Łódka”. – To jest konkurs choreograficzny, wokalny, fotograficzny, w tym roku także wideo. Główny przegląd odbędzie się na dużej scenie w Manufakturze – dodaje Kocher.
Tegoroczne”Folkowe inspiracje” potrwają do 27 czerwca.
Sprawdź program:
20.06.2017 – wtorek
ŁOWICKIE INSPIRACJE
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach
11.30 – 13.00
FOLKOWO I HIP-HOPOWO – międzynarodowy koncert w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach
13.00 – 13.30
TAŃCZ Z NAMI FOLK! – tradycyjne gry i zabawy z różnych stron świata.
14.30-18.00
PLENERY ŁOWICKIE – wypiek chleba, sztuka i rzemiosło ludowe, wianki z kwiatów,
życie na dawnej wsi łowickiej, plener fotograficzny, plan filmowy do teledysku Świętojańska
opowieść.
SOBÓTKOWY OBRZĘD RZUCANIA WIANKÓW DO WODY
W WYKONANIU REGIONALNEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA BOCZKI CHEŁMOŃSKIE.
16.00 – 18.00
ŁÓDŹ KREUJE FOLK! – HAPPENING TEATRALNY – afrykańskie inspiracje.
TEN TEATR – Łódź
Pasaż Rubinsteina
Powracają Parkatoniki, czyli mobilny teatr jednego widza [plener]
W różnych miejscach Łodzi znów będzie można zobaczyć mini spektakle w mobilnych skrzynkach teatralnych przeznaczone dla jednego widza.
Parkatoniki kształtem przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie. Wyposażone są w specjalnie przygotowane na potrzeby projektu elementy scenografii, lalki i rekwizyty. Każdemu spektaklowi towarzyszy również muzyka klasyczna.
Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatkową skrzynkę teatralną (łącznie będą 3 Parkatoniki) i nowe lokalizacje.
Czytaj także: Parkatoniki. Ekskluzywny teatr dla jednego widza
Projekt “Parkotoniki” będzie realizowany na terenie Łodzi do 10 lipca.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
20 czerwca – Szpital im. M. Kopernika (pokaz zamknięty)
Kolejna off-dawka. Dotknij Teatru na BIS! [spektakl]
Do 24 czerwca ponownie prezentowane są w Łodzi spektakle teatru offowego. Powstały one dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.
Szczególną oprawę akcji Dotknij Teatru na BIS stworzą również spektakle gościnne Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel z Warszawy w reżyserii Marii Żynel oraz Stopklatka” z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w reżyserii Łukasza Chrzuszcza.
Zaproszenie przyjęła aktorka, Mistrzyni teatru polskiego -Maja Komorowska, która będzie gwiazdą spotkania autorskiego prowadzonego przez Tomasza Rodowicza.
Pokazom towarzyszą spotkania i retrospektywna wystawa zdjęć dokumentujących akcję Dotknij Teatru 2017, autorstwa znanego łódzkiego duetu HaWa.
Cykl zamknie pokaz spektaklu Camille” w reżyserii Kamili Klamut, uhonorowanego w Edynburgu w 2016 roku oraz dyskusja krytyczna.
Złota Igła 2017. VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego [wystawa]
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wystawę, będącą przeglądem najnowszych trendów w hafciarstwie krzyżykowym.
W tegorocznej, siódmej edycji tematyka haftów jest zróżnicowana pojawiają się motywy abstrakcyjne, ale można także oglądać rośliny, zwierzęta, pejzaże, architekturę i sceny rodzajowe. Tak jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszą się haftowane obrazy.
Sposób nagradzania uczestników tej edycji oparto na doświadczeniach Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła prof. Lidia Choczaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, nominowało prace 21 autorów. Spośród nich wybrano: jedną pierwszą, dwie drugie, trzy trzecie nagrody oraz trzy wyróżnienia.
Wystawa będzie czynna do 3 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej