Nie żyje Helmut Kohl
Były kanclerz RFN zmarł w swoim domu w Ludwigshafen. Miał 87 lat.
Odegrał istotną rolę w zjednoczeniu Niemiec, znacząco wpłynął na proces integracji europejskiej. Jest uważany za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.
Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym.
To za jego rządów został zawarty układ z Schengen w 1985 roku, dzięki któremu podróżujemy dziś po Europie bez kontroli granicznych. Rząd Helmuta Kohla podpisał również w 1990 roku roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.
W latach 70. był premierem rządu Nadrenii-Palatynatu. Po raz pierwszy na stanowisko kanclerza federalnego został wybrany po upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku. Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998-go. Wówczas to Kohl ustąpił z urzędu kanclerskiego po 16 latach sprawowania funkcji. W powojennej historii Niemiec był najdłużej urzędującym kanclerzem. IAR