Piątek, 16 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kolejna off-dawka. Dotknij Teatru na BIS! [teatr]
Do 24 czerwca ponownie prezentowane są w Łodzi spektakle teatru offowego. Powstały one dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.
Dzięki finansowemu wsparciu przygotowano 21 wydarzeń artystycznych – są wśród nich spektakle dla dorosłych, młodzieżyi dzieci.
Szczególną oprawę akcji Dotknij Teatru na BIS stworzą również spektakle gościnne Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel z Warszawy w reżyserii Marii Żynel oraz Stopklatka” z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w reżyserii Łukasza Chrzuszcza.
Zaproszenie przyjęła aktorka, Mistrzyni teatru polskiego -Maja Komorowska, która będzie gwiazdą spotkania autorskiego prowadzonego przez Tomasza Rodowicza.
Pokazom towarzysząspotkania i retrospektywna wystawa zdjęć dokumentujących akcję Dotknij Teatru 2017, autorstwa znanego łódzkiego duetu HaWa.
Cykl zamknie pokaz spektaklu Camille” w reżyserii Kamili Klamut, uhonorowanego w Edynburgu w 2016 roku oraz dyskusja krytyczna.
Prace mistrza młodopolskiego pejzażu. Jan Stanisławski w Muzeum Miasta [wystawa]
Wystawa obejmuje ponad 40 prac wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie, z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych miniaturowe pejzaży miejskie i wiejskie, czy impresyjne studia roślin i wody z twórczości Jana Stanisławskiego.
Punktem wyjścia prezentacji jest przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci artysty, który zmarł 6 stycznia 1907 roku. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami, wszystkie są oprawione i w dobrym stanie konserwatorskim. Dopełnieniem malarstwa są przykłady grafiki kilka litografii barwnych i czarno-białych powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu.
Prace pogrupowane zostaną wątkami tematycznymi podzielonymi na: widoki polskiej wsi, krajobrazy Ukrainy, motywy krakowskie, pejzaże z zagranicznych podróży (Włochy, Francja), studia roślin prezentujące spectrum zainteresowań artysty oraz poszukiwania warsztatowe.
Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też szkołą Stanisławskiego, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.
Wystawę oglądać można do 25 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.
Body Worlds & The Cycle of Life. Niezwykła ekspozycja anatomiczna [ZDJĘCIA]
Ekspozycja jest poświęcona budowie człowieka. Pokazuje jak skomplikowanym a jednocześnie finezyjnym dziełem jest nasze własne ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Zwiedzający mają możliwość poznania zmian ludzkiego ciała od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.
BODY WORLDS miało szansę podziwiać już ponad 43 miliony odwiedzających w ponad 110 miastach na całym świecie. Ekspozycja od ponad 20 lat rozbudza ogromne emocje i skłania do refleksji nad życiem i własnym ciałem.
Wystawę będzie można oglądać w Porcie Łódź od 31 marca przez 3 miesiące.
50 dzieł na 50 lat pracy twórczej Ewy Marii Poradowskiej-Werszler [wystawa]
Okazałe klasyczne gobeliny, ręcznie folowane wełniane kompozycje czy subtelne lniane miniatury dzieła obchodzącej 50-lecie pracy twórczej profesor Ewy Marii Poradowskiej-Werszler można zobaczyć na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki tkaniny. Na wystawie w Białej Fabryce, będącej jednocześnie benefisem artystki, zostanie zaprezentowany przekrój jej bogatego dorobku. Wystawa nie jest jednak klasyczną retrospektywą. Dzieła składające się na ekspozycję powstały przy użyciu różnorodnych środków i technik plastycznych i przekrojowo obrazują główne zainteresowania artystki. W sumie na wystawie zostanie pokazanych 50 prac pochodzących z trzech zespołów. Będą to klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.
Ekspozycję “Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler” na pierwszym piętrze budynku A muzeum można oglądać do 20 sierpnia. Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie znajdą się oprowadzania kuratorskie, ale także spotkanie z artystką. Zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.