Wartoprzeczytać
Unia Europejska otworzy procedurę przeciw Polsce w sprawie uchodźców
Komisja Europejska poinformowała, że w środę ogłosi decyzję w sprawie postępowań wobec unijnych krajów, które odmawiają przyjęcia uchodźców.

Wcześniej agencja Reutera informowała, że procedura ma być wszczęta przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom. Chodzi o realizację programu, uzgodnionego w 2015 roku, o przyjęciu 160 tysięcy uchodźców z czego do Polski miało trafić około sześciu tysięcy osób. Lista krajów zostanie ustalona na posiedzeniu szefów gabinetów unijnych komisarzy.
O tym, że Komisja chce rozpocząć postępowania wobec unijnych krajów, sygnalizował w ubiegłym tygodniu jej przewodniczący Jean-Claude Juncker. A kilka tygodni temu procedurą groził komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że początkowo na listę postępowań wpisano cztery kraje – Polskę, Węgry, Czechy i Austrię. Ta ostatnia ma ponoć być skreślona, bo rząd w Wiedniu obiecał, że rozpocznie przyjmowanie uchodźców. Nie jest przesądzone, czy Czechy otrzymają oficjalne pismo od Komisji o rozpoczęciu postępowania.
Władze w Pradze wprawdzie ogłosiły, że nie będą przyjmować uchodźców z powodów bezpieczeństwa, ale w ramach programu relokacji schronienie znalazło w Czechach 12 osób. Polska i Węgry nie przyjęły żadnej osoby, ale argumentowały, że w inny sposób okazują solidarność w kryzysie migracyjnym – pilnują zewnętrznych granic Unii i są gotowe nieść pomoc osobom znajdującym się w obozach dla uchodźców poza Wspólnotą.
Nasi dyplomaci mówią, że decyzja Komisji o rozpoczęciu postępowania tylko wobec kilku państw jest polityczna. Żaden kraj nie wywiązał się bowiem w pełni z programu uzgodnionego w 2015 roku i nie przyjął wyznaczonego, obowiązkowego limitu uchodźców.
(IAR)