Czwartek, 8 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia”. Peter Singer w Łodzi [spotkanie]
Wybitny australijski etyk i filozof Peter Singer będzie promował w Łodzi swoją książkę zatytułowaną “Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia”.
Peter Singer wygłosi prelekcję zatytułowaną Czym jest dobre życie?. W spotkaniu weźmie także udział wydawca Andrzej Chrzanowski, tłumaczka książki Elżbieta de Lazari oraz filozof z Katedry Etyki UŁ dr Katarzyna de Lazari-Radek.
Peter Singer jest profesorem bioetyki w Uniwersyteckim Centrum Ludzkich Wartości w Princeton, a także w Centrum Filozofii Praktycznej i Etyki Obywatelskiej przy Uniwersytecie Melbourne. Międzynarodową sławę zyskał dzięki książce “Wyzwolenie zwierząt” (wyd. pol. 2004). Jest założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Bioetycznego oraz prezesem Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Praw Zwierząt (Animal Rights International). Wykładał na Uniwersytecie Oxfordzkim, Uniwersytecie Nowojorskim i na wielu innych uczelniach.
Peter Singer jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych intelektualistów. W 2005 roku czasopismo Time nazwało Petera Singera jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, zaś brytyjski tygodnik New Statesman umieścił go na liście dwunastu największych współczesnych myślicieli.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 8 czerwca o godz.18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83.

Powracają Parkatoniki, czyli mobilny teatr jednego widza [teatr]
W różnych miejscach Łodzi znów będzie można zobaczyć mini spektakle w mobilnych skrzynkach teatralnych przeznaczone dla jednego widza.
Parkatoniki kształtem przypominają stary skrzynkowy aparat fotograficzny na statywie. Wyposażone są w specjalnie przygotowane na potrzeby projektu elementy scenografii, lalki i rekwizyty. Każdemu spektaklowi towarzyszy również muzyka klasyczna.
Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatkową skrzynkę teatralną (łącznie będą 3 Parkatoniki) i nowe lokalizacje.
Czytaj także: Parkatoniki. Ekskluzywny teatr dla jednego widza
Projekt “Parkotoniki” będzie realizowany na terenie Łodzi do 10 lipca.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
8 czerwca – Szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (pokaz zamknięty)

XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi [film]
41 filmów, 11 wystaw i 5 dni święta ekologii – to program siedemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi.
Festiwal odbywa się co dwa lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej.
Celem imprezyjest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej.
Sprawdź program: kliknij
Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Łączna pula wszystkich festiwalowych nagród wynosi 12.000 euro.
Do konkursu głównego tegorocznej edycji naszego Festiwalu zgłoszonych zostało aż 81 filmów. Spośród nich komisja selekcyjna wybrała 41 najlepszych. Ponad połowa z produkcji to prace polskich autorów, pozostałe nadesłano z Holandii, Węgier, Szwecji, Szkocji, Niemiec, Francji, Austrii, Czarnogóry i Słowacji.

Kolejna off-dawka. Dotknij Teatru na BIS! [teatr]
Do 24 czerwca ponownie prezentowane są w Łodzi spektakle teatru offowego. Powstały one dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.
Dzięki finansowemu wsparciu przygotowano 21 wydarzeń artystycznych – są wśród nich spektakle dla dorosłych, młodzieżyi dzieci.
Szczególną oprawę akcji Dotknij Teatru na BIS stworzą również spektakle gościnne Ćwiczenia stylistyczne” Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel z Warszawy w reżyserii Marii Żynel oraz Stopklatka” z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w reżyserii Łukasza Chrzuszcza.
Zaproszenie przyjęła aktorka, Mistrzyni teatru polskiego -Maja Komorowska, która będzie gwiazdą spotkania autorskiego prowadzonego przez Tomasza Rodowicza.
Wartoprzeczytać
Pokazom towarzysząspotkania i retrospektywna wystawa zdjęć dokumentujących akcję Dotknij Teatru 2017, autorstwa znanego łódzkiego duetu HaWa.
Cykl zamknie pokaz spektaklu Camille” w reżyserii Kamili Klamut, uhonorowanego w Edynburgu w 2016 roku oraz dyskusja krytyczna.
