“Nocna zmiana”. Polityczne emocje i wiatr historii
25 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, został obalony rząd premiera Jana Olszewskiego. To wydarzenie do tej pory budzi sporo emocji i niejednoznacznych ocen. Zdaniem części komentatorów życia politycznego dało ono początek – widocznym do dziś – podziałom w polskim społeczeństwie.
Ocena tak zwanej nocnej zmiany nie może być jednoznaczna uważa historyk i publicysta, Mikołaj Mirowski. W rozmowie z Radiem Łódź podkreśla, że odwołanie rządu Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca rzeczywiście uwypukliło podział w obozie opozycji postsolidarnościowej, który widoczny jest do dziś. – Najciekawsze jest to, że gdy zabrakło przeciwwagi w postaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ten podział szybko się odrodził.
CZYTAJ: Jerzy Kropiwnicki: Nocna zmiana była koszmarem. 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego
Zdaniem doktora Mirowskiego, nie można jednoznacznie powiedzieć, że powodem odwołania rządu był wniosek o upublicznienie nazwisk byłych współpracowników organów bezpieczeństwa PRL, którzy piastowali publiczne funkcje. – Bez wątpienia wydarzenia polityczne bardzo przyspieszyły gdy minister Macierewicz przyniósł w teczce ponad 60 nazwisk parlamentarzystów i ministrów. Trzeba jednak wziąć po uwagę fakt, że ten rząd i tak by upadł, bo nie miał większości w parlamencie.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Nocna zmiana | audio (m4a) audio (oga) |