Kleszcze szukają żywicieli. “Bądźmy czujni, nie panikujmy”
Najnowsze badania potwierdzają, że nawet 40 proc. kleszczy może przenosić jedną z groźnych chorób – boreliozę. “Jeśli kontrolujemy swoje ciało, nic nam nie grozi” uspokajają lekarze.

Kleszcze potrzebują świeżej krwi, dlatego pasożytują na zwierzętach i ludziach. Wbijając się w ciało mogą przenieść choroby zakaźne, w naszym klimacie jest ich około dziesięciu, najczęściejwystępująca jest borelioza. Zaniepokoić powiniennas rumień, nawet jeśli pojawi sięw innym miejscu niż ukąszenie.
Przed skutkami ukąszenia kleszczy najlepiej bronić się dokładnie oglądając swoje ciało, zaleca dr Michał Słowakiewicz z Centrum Medycznego Medyceusz. Im wcześniej usuniemy kleszcze, tym ryzyko zakażenia chorobami przez nie przenoszonymi jest mniejsze. -Kleszcza najlepiej usunąćmałą pensetką, łapiąc go tuż przy głowie i wyciągając zdecydowanym ruchem do góry. Pacjenci pytają: co w sytuacji, gdy głowa kleszcza zostanie w skórze? Uspokajam – nie jest to nic groźnego, ta głowa samoczynnie po jakimś czasie odpadnie.
Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, są to głównie borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. – Jeżeli usuniemy kleszcza i pojawi się rumień wokół rany z charakterystycznym przejaśnieniem w środku, może to być pierwszy objaw boreliozy – podkreśla lekarz.
Posłuchaj rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Niebezpieczne kleszcze | audio (m4a) audio (oga) |
Przeciwko boreliozie szczepionki nie ma, natomiast przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić.