Odkrywkowe starania. Złoczewska inwestycja jako wyzwanie dla regionu
Samorządowcy ze stowarzyszenia “Tak dla kopalni Złoczew” kolejny raz rozmawiali o budowie nowej odkrywki węgla brunatnego. W Urzędzie Marszałkowskim oprócz prezydentów, burmistrzów i wójtów z kilkunastu samorządów województwa łódzkiego, obecni byli też przedstawiciele urzędu wojewódzkiego oraz parlamentarzyści z regionu łódzkiego.

W spotkaniu udział wziął również Kazimierz Perek – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, który przekonywał, że dalsze decyzje ws. budowy są uzależnione od przedstawionej przez inwestora dokumentacji. – Termin jej wydania leży po stronie inwestora i wykonawców raportu. Trzeba pamiętać o wymogu wpisania przedsięwzięcia do rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego gospodarowania wodami na terenie dorzecza Odry. Musi zostać ustalona indywidualna ocena dotycząca skutków tej inwestycji dla wód tego terenu.
Na uzupełnienie braków w dokumentacji inwestor ma czas do 29 września.
Odkrywka w Złoczewie ma być alternatywą dla kończącej wydobycie odkrywki w Bełchatowie i w przyszłości także w Szczercowie. Samorządowcy liczą na to, że koncesja na uruchomienie odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie zostanie wydana jeszcze w tym roku. Wydobycie mogłoby się rozpocząć po roku 2030.