Plus czy minus. “Historia Polski według Andrzeja Wajdy”
Kolejne spotkanie w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi poświęcone zostanie filmom Andrzeja Wajdy. Dzieła reżysera staną się podstawą dla dokonania narodowo – historycznej psychoanalizy.

Gospodarze spotkania pytać będą o – obecną w filmowym dorobku reżysera – tragedię Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych, stalinizm i karnawał Solidarności; rozprawią się też z narodowymi mitami. Czy historia Polski i Polaków zawsze była dla Andrzeja Wajdy przyczynkiem to swoistej filmowej psychoanalizy? Czy nie jest też tak, że Wajda cytując za Zygmuntem Kałużyńskim właściciel firmy Pralnia podświadomości Polaków po II wojnie, odmalowując różnobarwnie swych bohaterów, nie opowiadał tylko o historii, lecz również o tym, co z kodu kulturowego przeszłości pozostało w Polakach niezmienne?
Posłuchaj rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Z Mikołajem Mirowskim | audio (m4a) audio (oga) |
W dyskusji udział wezmą:
* dr hab. Piotr Witek (historyk, autor książki Andrzej Wajda jako historyk, UMCS)
* dr hab. Konrad Klejsa (filmoznawca, Katedra Kultury Współczesnej UŁ)
* Jakub Majmurek (krytyk filmowy, publicysta, członek zespołu Krytyki Politycznej)
Spotkanie poprowadzi dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)
Debata odbędzie się we wtorek, 30 majao godz. 18:00w siedzibieMuzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13.