Poniedziałek, 29 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kto ty jesteś? VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela
Festiwal skierowany jest do całych rodzin. W programie znalazły się spektakle konkursowe, pokazy towarzyszące, debaty i warsztaty.
Hasłem przewodnim VII edycji Festiwalu jestpytanie “Kto ty jesteś?”. Teatr Pinokio chce razem z widzami sprawdzić, co dziś znaczą postawione w wierszu “Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy pytania i poszukać na nie nieoczywistych odpowiedzi. Festiwal będzie okazją do rozmowy o tożsamości i relacjach międzyludzkich, owspółczesnym patriotyzmie i przywiązaniu do miejsca, o tradycji i o otwartości na to, co inne i nowe, o historii i teraźniejszości.
Więcej o tym wydarzeniu przeczytasz: tutaj.
“Sprusiak jakiego nie znamy”. Nieznana twórczość łódzkiego artysty
Wystawa “Sprusiak jakiego nie znamy” jest pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta.
Na ekspozycji oprócz blisko 130 projektów wzorów, zobaczymy ich współczesne realizacje w postaci kuponów drukowanych tkanin, ale też w formie gotowych sukienek uszytych w muzealnej pracowni. Projekty pochodzą z lat 50. XX wieku, a fasony sukienek odpowiadają ówczesnej modzie. Ekspozycję “Sprusiak jakiego nie znamy” będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 29 grudnia.
Więcej o wystawie przeczytasz: tutaj.
Studencki warsztat pracy
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego już po raz drugi podejmuje współpracę z Muzeum Sztuki, tworząc dla studentek i studentów możliwość współpracy z artystami i kuratorkami w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego. Studentki i studenci realizowali własne pomysływ formie książek artystycznych, w których wykreowali fikcyjne instytucje, wystawy i postawy twórcze.
Wystawa prezentuje wykonane w ramach zajęć książki funkcjonujące jako tytułowy warsztat pracy, rodzaj notatników pokazujących rozwój koncepcji artystycznej oraz same realizacje przygotowane w ramach projektu.
Ekspozycja będzie czynna w Galerii ASP przy ul.Piotrkowskiej 68 do 14 czerwca.
Więcej o studenckim projekcie piszemy: tutaj.
Historia jednej rodziny. Rzemiosła dawnej Łodzi w Muzeum Włókiennictwa
Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które mozna zobaczyć na specjalnej wystawie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Krajobraz włókienniczej Łodzi to nie tylko wielkie fabryki, ale także małe, rodzinne zakłady rzemieślnicze. Wystawa przybliży historię pracowni hafciarskiej z ulicy Więckowskiego 4 w Łodzi, założonej w 1958 roku przez Tadeusza i Cecylię Potrzebowskich.
Ekspozycja podzielona na dwie części, przedstawi wnętrze niewielkiego zakładu rzemieślniczego.