Niedziela, 21 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Swingowy Spacer po Piotrkowskiej

W majowe popołudnie przenosimy sie na ul. Piotrkowska z lat 50., kiedy to na głownej ulicy Łodzi i w podworkach kamienic, niczym w Nowym Orleanie, rozbrzmiewał jazz. Razem z tancerzami ze Swing Załogi oraz dzieki muzyce Sweet&Hot Jazzbandu łodzianie przekonają się, jak kiedys bawiono sie do rytmu amerykanskiego jazzu…
Trzecia odsłona Swingowej parady rozpocznie się o godz. 14 w OFF Piotrkowska. Organizatorzy zaplanowali potem następujące przystanki:
- woonerf róg ul. Piotrkowskiej i 6-go Sierpnia
- DH Magda – plac na rogu ulicy Piotrkowskiej i Jaracza
- Miś Uszatek (CiT) ul. Piotrkowska 87
Pomysłem organizatorów jest zaproszenie mieszkancow miasta do spotkania, ale nie na koncercie, lecz w trakcie spontanicznego i barwnego spaceru w klimacie retro, do ktorego kazdy moze dołaczyc. Zeszłe edycje zrzeszały widownie w bardzo roznym wieku, ktora dowiedziała sie o wydarzeniu wcześniej, ale zebralismy też spora grupe przypadkowych przechodniow.
Zespoł Sweet & Hot Jazzband zagra na ulicy, czyli tam gdzie muzyka jazzowa sie zaczeła, ale do kolejnych przystankow orkiestre wiozł bedzie zabytkowy trambus MPK.Oprawe artystyczna dopełniac bedzie grupa tancerzy zrzeszonych pod nazwa Swing Załoga, ktora od 2,5 roku zacheca do tanca, organizujac zajecia, warsztaty tanca, potancowki swingowe i liczne wydarzenia promujace kulture lat 30. i 40., w szczegolnosci muzyke i tance swingowe. Załoga, ubrana w kostiumy z czasow amerykanskiej prohibicji, tak jak w zeszłych edycjach, animowac bedzie przechodniow do tanca i zaprezentuje swoj taneczny warsztat.
Z nowym cyklem w starym miejscu. Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach

Koncertem studentów organów łódzkiej Akademii Muzycznej Klasztor Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach inauguruje cykl spotkań z muzyką organową i kameralną Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze. W niedzielę zabrzmią tam kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Georga Bhma, Johanna Gottfrieda Walthera i Antona Heillera.
Wykonawcami pierwszego koncertu w niedzielę 21 maja będą studenci klas organów łódzkiej Akademii. W programie tego popołudnia dominować będąutwory barokowe. Muzykę Jana Sebastiana Bacha zagrają: Wojciech Buczyński (Preludium i fuga G-dur BWV 550) i Kamil Lengier (Preludium i fuga G-dur BWV 541). Partitę Ach wie nichtig, ach wie flchtig Georga Bhma usłyszymy w wykonaniu Damiana Skierczyńskiego, Koncert organowy h-moll Johanna Gottfrieda Walthera zabrzmi w wykonaniu Piotra Dziewieckiego. XX-wieczne wariacje Variationen ber Nun komm, der Heiden Heiland austriackiego kompozytora Antona Heillera zagra Andrzej Nurcek. Wykonawcy koncertu studiują w klasach organów prof. dr hab. Ireny Wisełki-Cieślar, prof. dr. hab. Piotra Grajtera i dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka.
Koncert w łagiewnickim Klasztorze (ul. Okólna 185) rozpocznie się o godz. 15. Wstęp wolny.
23. Wiosna Filmów w Kinie Charlie

Światowe tytuły doceniane na najważniejszych festiwalach znalazły się w programie 23. edycji Wiosny Filmów. Zaprasza Kino Charlie w Łodzi.
Zaprezentowane zostaną filmywypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.
20 maja
17:00 Mężczyzna imieniem Ove (116′) – Szwecja
19:15 Frantz (113′) – Francja, Niemcy
Prapremiera “Arcydzieła na śmietniku” w łódzkim Teatrze Powszechnym

Prapremiera wpisuje się w tegoroczną XXIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki Lionela Percyego by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta.
Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu, staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los.
Sztukę Stephena Sachsa amerykańskiego reżysera, dramatopisarza i scenarzysty, nagrodzoną Elliot Norton Award (jako najlepszą sztukę 2012 roku) wyreżyserowała Justyna Celeda, w spektaklu wystąpią Milena Lisiecka (aktorka Teatru Jaracza w Łodzi) oraz Jakub Kotyński.
Prapremierę zaplanowano w sobotę, 20 maja o godz. 19:15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego przy ul. Legionów 21. Kolejny pokaz 21 maja.