Łódzka Oświatówka doczekała się digitalizacji zbiorów
Zbiory Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi będą zdigitalizowane. Prace mogę potrwać nawet trzy lata.
Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu skanerowi, który tradycyjną taśmę celuloidową zamienia na plik cyfrowy. Po raz pierwszy skaner uruchomił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Koszt tego urządzenia to prawie 200 tysięcy złotych. To najnowsza technologia, jakość, która pozwala na emisję w kinie cyfrowym. Możemy uznać, że pierwszy krok w kierunku utrwalenia zbiorów Oświatówki właśnie został zrobiony – dodaje marszałek.
Digitalizacja cennych zbiorów Wytwórni pozwoli na późniejszą dystrybucję filmów w kinach studyjnych i w placówkach edukacyjnych. Wytwórnia chce także nawiązać współpracę z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. – To ponad 4,5 tysiąca różnych filmów, które znajdują się w archiwum. To także prawie 50 tysięcy puszek z tymi filmami.To jest ogromna ilość materiału do zdigitalizowania. To także ogromna radość dla twórców tych filmów, którzy przez wiele lat nie mogli tych filmów pokazywać – mówi prezes zarządu Oświatówki Radosław Terakowski.
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi istnieje od 1949 roku. Tutaj karierę rozpoczynali tacy twórcy filmu, jak między innymi Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, czy Juliusz Machulski.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |