Wtorek, 9 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kurs z mistrzem. I Międzynarodowy Festiwal Open Music [PROGRAM]
Spotkania z mistrzami są skierowane do młodych pianistów i wokalistów chcących skonfrontować swoje umiejętności z wiedzą i doświadczeniem pedagogów. To także szansa na zaprezentowanie się przed publicznością.
Do poprowadzenia pianistycznych i wokalnych mistrzowskich kursów interpretacyjnych zaproszeni zostali wybitni artyści i uznani pedagodzy:
Maria Korecka-Soszkowska i Natalya Pasichnyk fortepian,
Olga Pasiecznik i Dariusz Grabowski śpiew.
W salach Instytutu Europejskiego w Łodzi odbędą się także wykłady Aleksandry Leszczyńskiej z psychologii występu scenicznego oraz autorskie zajęcia Moniki Kolasy Hladikovej Emocje ciało głos.
PROGRAM:
9 maja o godz. 19:00 w Sali lustrzanej Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej (Piotrkowska 266) wystąpią młodzi artyści uczestnicy kursów.
Jazda na scenę! 35. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi [teatr]
15 spektakli, pokazy filmowe i spotkania z gośćmi – to program jubileuszowej, 35. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Oprócz studentów wydziałów aktorskich państwowych uczelni z Łodzi, Warszawy, Krakowa i Wrocławia, na festiwalu po raz pierwszy zaprezentują się: wrocławski Wydział Lalkarski, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. – Wyboru spektakli, które prezentowane są na festiwalu, dokonują poszczególne szkoły. W tym toku zobaczymy aktorskie dyplomy wyreżyserowane między innymi przez Mikołaja Grabowskiego, Maję Kleczewską, czy Mariusza Grzegorzka – mówi prodziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej Piotr Seweryński. Publiczność zobaczy też jeden dyplomowy film. Będzie to “Soyer” w reż. Łukasza Barczyka, dyplom studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi.
Sprawdź harmonogram 35. FST w Łodzi: kliknij
Młodych aktorów oceni jury, w którym zasiada Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna, Dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie), Kinga Preis (aktorka teatralna i filmowa), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Adam Orzechowski (reżyser teatralny, Dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku) oraz Wioletta Laszczka (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Studenci walczą o Grand Prix festiwalu, nagrody publiczności, ministerstwa kultury i symboliczną nagrodę Jana Machulskiego, aktora i pomysłodawcy festiwalu. Swoje spektakle dyplomowe zaprezentują na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi.- To jest dla nas wielkie święto, ale gdzieś tam w tyle głowy jest myśl, że jest to też taki moment weryfikacji – mówi Piotr Choma, student IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.
35. Festiwal Szkól Teatralnych potrwa do14 maja.
Młodożeńcy. Trzypokoleniowa wystawa w Muzeum Kinematografii [wystawa]
Twórczość Jana Młodożeńca, jego ojca Stanisława oraz synów Piotra i Stanisława – można oglądać na wystawie w łódzkim Muzeum Kinematografii. To ekspozycja łącząca czterech artystów, trzy pokolenia, plakat, malarstwo, poezję i film.
Trzon wystawy to plakaty Jana Młodożeńca, uznawanego za jednego z pięciu “ojców założycieli” słynnej polskiej szkoły plakatu. Zobaczymy między innymi ilustracje do “Dawno temu w Ameryce” Sergio Leone, “Blue Velvet” Davida Lyncha czy “New York, New York” Martina Scorsese. Jest także plakat do filmu Piotra Szulkina “Ubu Król”, który reżyser wykorzystał w 2003 roku, już po śmierci artysty. – To w sumie kilkadziesiąt plakatów. Nie mogliśmy pokazać wszystkich, ale muszę przyznać, że żal mi każdego, który odrzuciłem. Poza tym prezentujemy też cykl takich minirecenzji, które mój ojciec publikował w “Filmie”. To były jego rysunkowe impresje – mówi Piotr Młodożeniec.
Na wystawie prezentowana jest także futurystyczna poezja Stanisława Młodożeńca, czytana przez aktorów. Całość zamykają prace najmłodszego pokolenia Młodożeńców. To obrazy Stanisława oraz animacja Piotra do wiersza dziadka “Futurobnia” pochodzącego z tomu “Kreski i futureski” wydanego w 1921 roku. – Od najmłodszych lat, wraz z bratem wychowywaliśmy się wśród papierów, barw. Cały czas widzieliśmy tatę w pracy. Bardzo nas to cieszyło i chyba przez to zaszczepił w nas miłość do sztuki – dodaje Piotr Młodożeniec.
Czytaj także: 100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
Wystawę “Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace” można oglądać do lipca w Muzeum Kinematografii na placu Zwycięstwa w Łodzi. Ekspozycja wpisuje się też w obchody 100-lecia awangardy w Polsce.
Nabór wolontariuszy do pracy przy festiwalu Transatlantyk [nabór]
Praca obejmować będzie obsługę biura prasowego, biura gości i obiektów festiwalowych. Oferta skierowana jest również do seniorów.
Tegorocznym motywem przewodnim “Transatlantyku” jest siła kobiet. W programie znalazły się między innymi retrospektywy znanych reżyserek. – Podejdziemy do tematu z różnych stron: poprzez filmy, rozmowy z gośćmi, podczas debat i spotkań.Chcemy by były to ważne i inspirujące dyskusje- mówi dyrektor programowa Joanna Łapińska.
Druga,łódzka edycja festiwalu Transatlantyk rozpocznie się 14 lipca i potrwa osiem dni.
Zgłaszać można się poprzez kwestionariusz na stronie internetowej transatlantyk.org lub w biurze festiwalu przy Placu Wolności 5 do 4 czerwca.