Ustawa o sieci szpitali weszła w życie
W najbliższych tygodniach ukażą się pierwsze rozporządzenia do ustawy o sieci szpitali, która weszła 4 maja w życie.
Lista placówek, które będą tworzyły tzw. sieć ma być opublikowana do 27 czerwca, dlatego rozporządzenia są już w trakcie konsultacji.
Minister Konstanty Radziwiłł podkreślił, że szpitale, które obecnie zabezpieczają podstawowe potrzeby zdrowotne obywateli znajdą się w sieci. Zarówno te powiatowe, wojewódzkie oraz wyższych stopni referencyjnych, w których działa Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izba Przyjęć mają swoje miejsce w tzw. sieci. Szef resortu zdrowia przekonywał, że zmiany mają uporządkować system i usprawnić opiekę nad pacjentem. Według niego, placówki będą stabilniej finansowane i będą lepiej motywowane do tego, aby realizować misję na rzecz chorych.
Zapewnią kompleksową opiekę nad pacjentem od przyjęcia na SOR czy Izbie Przyjęć, na oddziałach szpitalnych oraz organizując rehabilitację i przyjęcia w przychodniach przyszpitalnych.
Krytycznie o ustawie wypowiadają organizacje reprezentujące placówki prywatne. Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan mówi, że większość tych placówek nie spełnia wymogów ustawowych. Chodzi o to, że placówki prywatne, które zazwyczaj miały kontrakt na zabiegi planowe, nie miały kontraktu w zakresie izby przyjęć.
Dotychczas Narodowy Fundusz Zdrowia wychodził z założenia, że przy zabiegach planowych, izba przyjęć nie spełnia ratunkowego charakteru i nie trzeba kontraktować tego rodzaju świadczeń – tłumaczy. Według resortu zdrowia, placówki, które znajdą się poza siecią, również mogą ubiegać o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak jak dotychczas.
/IAR