27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” w Radomsku
To największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Jego sercem od 25 lat jest Częstochowa, ale koncerty odbywają się też w innych miastach Polski. W tym roku również w Radomsku.
Na program 27.edycji składa się kilkanaście wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Iranu, Francji, Włoch i Polski. Motywem przewodnim festiwalu jest forma mszy i jej różnorodne odsłony od klasycznej gregoriańskiej, przez Missa ex tempore Marcela Prsa powstałej na bazie chorału gregoriańskiego, po Requiem ludowe Adama Struga na głos, dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne i Missa pro pace Feliksa Nowowiejskiego. Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski “Musica Sacra Nova”.
Koncerty w Radomsku odbęda su e 5 i 6 maja.
5 maja –Koncert Z tradycji perskiej w wykonaniu Maryam Akhondy i zespołu Banu godz. 19.00
Zespół wokalny Banu prezentuje tradycyjne perskie pieśni, śpiewane przez kobiety przy pracy, na ślubach, jako kołysanki, pieśni rytualne, żałobne i religijne. Dla Zespołu Banu śpiew jest pasją i radością, którą się dzielą zabierając słuchacza w podróż odkrywającą różne regiony wielokulturowego Iranu. W repertuarze Zespołu można odnaleźć wiele muzycznych inspiracji, m.in. wywodzących się z Wybrzeża Południowego Iranu czy wieloreligijnego miasta Zar, gdzie mieszkało kilkanaście różnych plemion. Przodkowie, mieszkańców tego miejsca byli niewolnikami afrykańskimi, a ich własna kultura muzyczna przyszła do tej części Iranu wraz z nimi. Śpiewom towarzyszyły różne instrumenty muzyczne, w zależności od rytuału jakiego dotyczyły. Słowo Zar (wymawiane “Saar”) ma według prastarych wierzeń moc terapeutyczną, pomaga uwolnić się od bólu i leczy różne choroby.
Maryam Akhondy wraz ze swoim Zespołem przekracza restrykcyjne ramy tradycyjnej irańskiej muzyki nawiązując do własnych korzeni, jednocześnie ukazuje piękno autentycznej i częściowo zapomnianej kobiecej tradycji perskiego śpiewu.
6 maja 2017 Koncert Requiem ludowe w wykonaniu Kwadrofonik i Adama Struga godz. 19.00
Requiem ludowe to owoc współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga, a jednocześnie hołd dla tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Artyści nawiązują w nim do narodowego dziedzictwa kulturowego, łącząc barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX-wiecznym Śpiewniku Pelplińskim. Niezależnie od tych odwołań kompozycje grupy Kwadrofonik zaskakują nowoczesnością: słychać w nich inspiracje minimalizmem i wykorzystanie technik inside-piano. Zespół chętnie poszerza też instrumentarium, akompaniując Strugowi na klawiaturze komputerowej czy telefonie komórkowym. Przy okazji premiery albumu, 30 marca 2015 roku w kościele ojców jezuitów w Poznaniu, odbył się koncert tych przejmujących pieśni.
Kwadrofonik jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała (Hob-beats Duo). Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz własne utwory. Improwizują w poszukiwaniu nowych brzmień. Laureaci Paszportu Polityki 2014.
Adam Strug śpiewak i instrumentalista, popularyzator pieśni polskich. Jest założycielem zespołu śpiewaczego Monodia Polska, który specjalizuje się w wykonaniach pieśni przekazywanych w tradycji ustnej.
Oba koncerty odbędą się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultuy w Radomsku przy ul. Brzeźnickiej 5.