Zwiedzanie “Dętki” przy świetle latarek
Znajdujące się pod placem Wolności Muzeum Kanału “Dętka” w zaczynającym się sezonie będzie można zwiedzać np. przy świetle latarek, a we wnętrzu będą organizowane nowe wystawy.

Muzeum Kanału Dętka będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu. Powstało ono w 2008 roku i jest najmłodszym oddziałem Muzeum Miasta Łodzi. Mieści się ono pod pl. Wolności w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów.
Korytarzem Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść pl. Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma kanałami.
Posłuchaj relacji naszego reportera
Nazwa | Plik | Autor |
Muzeum “Dętka” pod pl. Wolności można zwiedzać jedynie przy świetle latarek | audio (m4a) audio (oga) |