Piątek, 28 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Szansa na wytyczenie ścieżki kariery. Akademickie Targi Pracy [targi]
Na tegorocznych targach prezentuje się ponad 110 wystawców, przedstawicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, zarówno polskich, jak i działających na rynku międzynarodowym z różnych sektorów gospodarki m.in. IT, elektronicznych, logistyki, FMCG, medycznych oraz finansowych.
Akademickie Targi Pracy dają możliwość zapoznania się z ofertą pracy, praktyk oraz staży, a także poznania potrzeb i wymagań pracodawców. To również okazja to wzięcia udziału w spotkaniach z doradcami zawodowymi, doskonalenia umiejętności w zakresie tworzenia dokumentów aplikacyjnych i zwiększenia swoich kompetencji zawodowych.
– Od kilku lat Akademickie Targi Pracy są jedną z największych tego typu imprez w Polsce, przyciągając rzesze studentów i absolwentów łódzkich uczelni oraz liczne grono pracodawców – powiedziała podczas otwarcia wydarzenia w Hali Expo prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.
O randze ATP 2017 może świadczyć zainteresowanie ze strony partnerów strategicznych, do których należą znane firmy: Tubądzin, ABB, Accenture, Atos, Barry Callebaut, Ericsson, Pracuj.pl, P&G oraz Transition Technologies.
Trzydniowy Maraton Bachowski [finał]
Trzydniowy Maraton Bachowski zakończy piątkowy koncert (28 kwietnia) pt. Bach i synowie, który odbędzie się w Sali Balowej. Z muzyki Bacha usłyszymy Sonatę h-moll BWV 1014 na skrzypce i klawesyn obligato w wykonaniu Małgorzaty Małkiewicz (skrzypce barokowe) i Joanny Cyrulik (klawesyn) oraz Concerto e Fuga c-moll BWV 909 w interpretacji Magdaleny Itman (klawesyn). Sonatę D-dur H 561 na flet i basso continuo Carla Phillipa Emanuela Bacha wykonają Zuzanna Kondratowska (flet traverso) i Joanna Cyrulik (klawesyn). Anna Cierpisz i Jakub Kościukiewicz zagrają na wiolonczelach barokowych Sonatę na wiolonczelę i basso continuo G-dur Johanna Christopha Friedricha Bacha. Na zakończenie wystąpi zespół w składzie: Natalia Kuźmińska (flet traverso), Małgorzata Małkiewicz (skrzypce barokowe), Anna Cierpisz (wiolonczela barokowa), Joanna Cyrulik (klawesyn) i Rafael Gabriel Przybyła (obój barokowy). W ich wykonaniu zabrzmi Kwintet D-dur W.B 76 na flet, obój, skrzypce, wiolonczelę i klawesyn Johanna Christiana Bacha. Zespół został przygotowany przez mgr Rafaela Gabriela Przybyłę.
Począteko godzinie 18.15 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 32. Na wydarzenia wstęp jest wolny.
Emocje na talerzu. Restaurant Week po raz trzeci [kulinaria]
36 restauracji z Łodzi i okolic bierze udział w trzeciej edycji Restaurant Week. To znana i sprawdzona formuła, która przyjęła się w centrach światowej gastronomii m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Kopenhadze. Główną ideą Festiwalu Najlepszych Restauracji jest przybliżanie gościom kultury restauracyjnej.
W menu restauracji festiwalowych znajdą się przygotowane specjalnie z myślą o Restaurant Week trzydaniowe zestawy. – Użytkownik wchodzi na stronę internetową www.restaurantweek.pl, wybiera sobie dany dzień, godzinę i restaurację oraz oczywiście menu, po czym dokonuje rezerwacji – mówi organizator, Igor Jankowski. – W wybranym dniu będzie miał okazję na trzydaniowe doświadczenie. W jego skład wejdą: przystawka lub zupa, danie główne i deser.
Według Adama Kopczyńskiego z Restaurant Week Polska rynek restauracyjny w Łodzi stale się rozwija i reaguje na najnowsze trendy kulinarne. – Restauracje chętnie sięgają po produkty lokalne. Stosowane są nowoczesne techniki kulinarne, m.in. gotowanie w niskich temperaturach.
W ubiegłym roku najlepszą restauracją w Polsce okazały się Cztery Ściany z Łodzi.
Glasstosteron w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi [wernisaż]
Prace 14 polskich twórców związanych ze sztuką szkła można oglądać Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Tytuł wystawy “Glasstosteron” odnosi się do organicznego związku chemicznego, podstawowego męskiego steroidowego hormonu twórczego należącego do artdrogenów.
Kurator wystawy, a jednocześnie jeden z jej uczestników, Kazimierz Pawlak pisze, iż nadal istnieje niewielka grupa artystów, w żyłach których krąży jeszcze zachowany od prahistorii, tajemniczy składnik ich organizmów glasstosteron. To on odpowiada za miliony szklanych dzieł sztuki, które wykreowali od czasu wydmuchania pierwszej, szklanej bańki do czasu powstania w USA, w drugiej połowie lat 60. XX wieku, artystycznego zjawiska nazwanego później Art Glass Movement. Mężczyźni, pionierzy tego ruchu, rozpropagowali pełne uniezależnienie się twórcy od huty szkła, jedynego miejsca, gdzie można było tworzyć w gorącej masie szklanej. Powstające pracownie/studia szkła, dały możliwość niekończących się eksperymentów i otworzyły drogę do eksplorowania kolejnych, nowatorskich technik szklarskich. Świat oszalał na punkcie szkła artystycznego było inne niż to produkowane seryjnie, nawet jeżeli krótkie serie miały cechy unikatów. Już nie wystarczyło artystyczne zdeformowanie obiektu, użycie kilku kolorów czy skala przedmiotu.
Na wystawie swoje prace zaprezentująAndrzej Kucharski, Marcin Litwa, Mariusz Łabiński, Wojciech Olech, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Janusz Robaszewski, Czesław Roszkowski, Stanisław Sobota, Grzegorz Staniszewski, Tomasz Urbanowicz, Ryszard Więckowski, Igor Wójcik i Maciej Zaborski.
Ekspozycja czynna będzie do 28 maja w Galerii Willa, ul.Wólczańska 31.