Zapomniane aktorki. Śladem gwiazd przedwojennej polskiej kinematografii
Grzegorz Rogowski przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów, w poszukiwaniu śladów życia gwiazd przedwojennej polskiej kinematografii, które wybuch drugiej wojny światowej skłonił do emigracji. Wspomnienia Polek zebrał w książce “Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.
Autor skupił się na losach m.in.: Jadwigi Smosarskiej, Janiny Wilczówny, Nory Ney, Leny Żelichowskiej, Tamary Wiszniewskiej, Renaty Radojewskiej i Zofii Nakonecznej; w poszukiwaniu materiałów do publikacji odwiedził Nowy Jork, Rochester, San Francisco i San Jose.
W łódzkim Muzeum Kinematografii autor opowiadał, jak dotarł do rodzin aktorek, jak spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie zapomnianych w kraju artystek. – Żadna z nich,poza Smosarską, nie wróciła na stałe do Polski, ani nawet jej nie odwiedziła – mówił Grzegorz Rogowski. – To co mi się w nich podobało, to wielka pokora. Godziły się ze swoim emigracyjnym losem i z sentymentem wspominały czasy spędzone w Polsce.
Według filmografa Michała Pieńkowskiego aktorki kina przedwojennego były popularne, ale nie były gwiazdami w hoollywodzkim stylu. – Wracały do domu i były zwykłymi kobietami, nie prowadziły wystawnego trybu życia – zaznaczał.
Prezentacji książki “Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji” towarzyszył pokaz filmu Doktór Murek” z 1939 roku, w reżyserii Juliusza Gardana, z Norą Ney i Janiną Wilczówną.