Wacław Berczyński znika z kolejnego stanowiska
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Wacław Berczyński nie jest już przewodniczącym i członkiem Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.
Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz przyjął rezygnację Wacława Berczyńskiego.
20. 4. dr W. Berczyński złożył rezygnację z funkcji przewodn. oraz członka Rady Nadzorczej WZL1 w Łodzi. Prezes #PGZ przyjął rezygnację.
Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 22 kwietnia 2017
Wacław Berczyński zrezygnował też z przewodniczenia podkomisji MON do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. List w tej sprawie do ministra Antoniego Macierewicza przesłał z USA. – Z powodów osobistych nie mogę przyjechać do Polski – napisał.
Nie podał również powodów rezygnacji. Szef MON rezygnację przyjął i podziękował mu za pracę w podkomisji. Na jej czele stanął teraz jako pełniący obowiązki profesor Kazimierz Nowaczyk.
W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej kierowana przez Wacława Berczyńskiego podkomisja smoleńska przedstawiła dotychczasowe wyniki swojej pracy. Eksperci ustalili, że na pokładzie TU-154M prawdopodobnie doszło do wybuchu bomby termobarycznej. Podkomisja stwierdziła też, że skrzydło samolotu zaczęło się rozpadać przed zderzeniem z brzozą.
W połowie kwietnia w autoryzowanym wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” Wacław Berczyński powiedział, że to on “wykończył” Caracale. Z wywiadu szefa podkomisji smoleńskiej wynikało, że to za jego sprawą polskie władze zakończyły negocjacje w sprawie wartego ponad 13 miliardów złotych kontraktu z francuską firma Airbus Helicopters na zakup 50 śmigłowców typu Caracal. Kontrakt został wynegocjowany przez poprzedni rząd PO-PSL. Od słów Wacława Berczyńskiego odcięło się Ministerstwo Obrony Narodowej. W oficjalnym komunikacie MON stwierdził, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się ze zobowiązań offsetowych przez stronę francuską. Resort obrony oświadczył, że Wacław Berczyński nie miał żadnych podstaw do wpływania na kształtowanie decyzji Ministerstwa Rozwoju i Finansów.
Umowa offsetowa z francuskim koncernem Airbus Helicopters zakładała, że jej offsetowa część będzie realizowana między innymi przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi.
Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej. Przewodniczący partii Grzegorz Schetyna uzasadniając wniosek powiedział, że Antoni Macierewicz ponosi osobistą odpowiedzialność za niejasności przy realizacji przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.
CZYTAJ TAKŻE: Sprawa “wykończenia Caracali” trafi do prokuratury?
/IAR