Czwartek, 20 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Pierwszy Festiwal Kryminału z okazji Światowego Dnia Książki [program]
Zygmunt Miłoszewski, Krzysztof Zajas i Marcin Wroński – to goście pierwszej edycji Festiwalu Kryminału w Łodzi.
Festiwal dedykowany jest miłośnikom kryminału i ma promować model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. W programie imprezy znalazła się między innymi wystawa ilustracji książek dla dzieci oraz warsztaty literacko-plastyczne. Będzie także wycieczka po Łodzi śladami “Lampionów” Katarzyny Bondy. Na zakończenie festiwalu zaplanowano panel dyskusyjny zorganizowany przez Uniwersytet Łódzki. Trzonem pozostają spotkania zfestiwalowymi gośćmi.
I Festiwal Kryminału potrwa do 28 kwietnia w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

“Małe wielkie prace”. Artystyczna rodzina w Muzeum Kinematografii [wernisaż]
Trzy pokolenia artystycznej rodziny na jednej wystawie – w roku awangardy Muzeum Kinematografii zaprasza do obejrzenia ekspozycji “Małe wielkie prace” poświęconej twórczości Jana Młodożeńca i jego rodziny.
Jan Młodożeniec, światowej sławy plakacista, uznawany jest za jednego z pięciu obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza ojców założycieli słynnej polskiej szkoły plakatu. Na wystawie sięgającej do prywatnych archiwów synów artysty: grafika Piotra Młodożeńca i malarza Stanisława Młodożeńca, prezentowane są prace na papierze, gwasze obrazujące codzienny proces twórczy ich ojca.
W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się ponad 100 oryginalnych plakatów z ogromnego dorobku artysty. Wybrane z kolekcji przez syna Piotra tworzą część ekspozycji uzupełniającą prywatne Małe wielkie prace o główny nurt twórczości Jana Młodożeńca, jakim był plakat filmowy.
Czytaj także: 100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
Są wśród nich charakterystyczne i znane plakaty do filmów: Dawno temu w Ameryce w reż. Sergio Leone, Konformista w reż. Bernardo Bertolucciego, Blue Velvet w reż. Davida Lyncha czy New York, New York w reż. Martina Scorsese. Prezentowane są także rysunkowe mini-recenzje z premier filmowych, które przez lata drukowano na łamach Filmu i Miesięcznika Literackiego”.
Wystawa została wzbogacona o nowatorską poezję futurystyczną Stanisława Młodożeńca jednego z czołowych przedstawicieli awangardy w polskiej poezji XX wieku – ojca Jana, dziadka Piotra i Stanisława. Całość zamykają prace artystyczne synów Jana: Stanisława i Piotra Młodożeńców. Na ekspozycji zobaczymy także obrazy Stanisława oraz animację Piotra do wiersza dziadka Futurobnia pochodzącego z tomu “Kreski i futureski” wydanego w 1921 roku.
Wystawę “Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace” można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) do lipca.

Francuskie okno na świat. Sprawdź program Frankofonii w Łodzi [program]
Idea Frankofonii zrodziła się 15 lat temu. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Międzynarodową Organizację Frankofonii – Musimy pamiętać, że frankofonia to nie tylko Francja. To wszystkie kraje, w których używany jest język francuski, ale które też dzielą wspólne francuskie wartości. Takich krajów jest 56 na świecie – mówi Grgoire Brault, dyrektor Alliance Franaise w Łodzi.
Tegoroczna Frankofonia potrwa do 21 kwietnia.

“Lwów na starych fotografiach” w Bełchatowie [wystawa]
W bełchatowskim muzeum można oglądać wystawę około 60 starych fotografii Lwowa. Wiele z nich liczy sobie ponad sto lat.
Dyrektor muzeum Marek Tokarek nazywa Lwów “magicznym miastem”. Dodaje, że tę magię można znaleźć na prezentowanych fotografiach. Zdjęcia przedstawiają niezwykłą architekturę Lwowa.
– Pokazują, jak wyglądał kiedyś Lwów – mówi Tokarek. – W okresie międzywojennym było to trzecie co do wielkości miasto, liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców. Większe były tylko Łódź i Warszawa.
Większość fotografii pochodzi sprzed wybuchu I wojny światowej. Ich właścicielem jest Adam Dobosz, mieszkaniec Częstochowy, który współpracuje z Ukrainą i organizuje wystawy polskich artystów w Odessie i Lwowie. Wystawa będzie czynna do 3 maja.
