Upamiętniamy ofiary katastrofy smoleńskiej
W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską. W Warszawie w Apelu Pamięci uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło. Kwiaty na grobach osób które zginęły pod Smoleńskiem składane są także w Łodzi i w regionie.
10 kwietnia w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.Pod Smoleńskiem zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu Tu-154. Wśród członków polskiej delegacji znajdowali się też ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy wojsk, duchowni i przedstawiciele rodzin katyńskich.
Oficjalny komunikat o katastrofie podało o godzinie 9.26 polskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Po mszy w intencji ofiar w kościele seminaryjnym w Warszawie rozpoczął się Apel Pamięci. Przywołane zostały nazwiska ofiar katastrofy sprzed 7 lat.Premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty w hołdzie dla ofiar przed portretem Lecha i Marii Kaczyńskich. Modlitwę za zmarłych poprowadził ojciec Zdzisław Tokarczyk. W uroczystościach uczestniczą delegacje parlamentarzystów.
Premier @BeataSzydlo bierze udział w Apelu Pamięci pod Pałacem Prezydenckim #Pamiętamy pic.twitter.com/i6arEVA3LG
Kancelaria Premiera (@PremierRP) 10 kwietnia 2017
Na Cmentarzu Bródnowskim premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i minister obrony Antoni Macierewicz złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku – Pawła Wypycha, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta oraz Katarzyny Doraczyńskiej, działaczki samorządowej.
Premier @BeataSzydlo zapaliła znicz na grobie śp. Pawła Wypycha #Pamiętamy pic.twitter.com/l8kipsIX6o
Kancelaria Premiera (@PremierRP) 10 kwietnia 2017
Kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, znajdującą się przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie złożył szef MON Antoni Macierewicz. Towarzyszyli mu przedstawiciele resortu obrony.
Na #Powązki premier @BeataSzydlo oddaje hołd Ofiarom katastrofy smoleńskiej #Pamiętamy pic.twitter.com/If01lDm1Hb
Kancelaria Premiera (@PremierRP) 10 kwietnia 2017
W Sejmie wieńce pod tablicami ku czci 15 posłów i 3 senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej złożyli marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Kwiaty złożono także przed tablicą upamiętniającą Macieja Płażyńskiego – marszałka Sejmu III kadencji w latach 1997- 2001, który również zginął w katastrofie smoleńskiej.
Min. @mblaszczak uczestniczy w Mszy Św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej pic.twitter.com/kmXVhSGbxP
MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 10 kwietnia 2017
Uroczystości w Łodzi
W związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej w Łodzi i regionie w skromnych uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz miasta i województwa, a także działacze Solidarności.
Z samego rana przy grobie łodzianki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, pojawiła się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jak mówiła, jest to dla niej miejsce symboliczne, ponieważ 7 lat temu była posłanką, a w Smoleńsku zginęło wielu jej przyjaciół. Prezydent Zdanowska znała ówczesnąprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, spotykała się z nią na różnych wydarzeniach.
Nazwa | Plik | Autor |
Hanna Zdanowska składa kwiaty na grobie mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej | audio (m4a) audio (oga) | |
7. rocznica katastrofy smoleńskiej w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) | |
Uroczystosci na grobie generała Tadeusza Buka | audio (m4a) audio (oga) | |
Sztafeta dla generała Buka | audio (m4a) audio (oga) | |
Wspomnienie o gen. Andrzeju Błasiku | audio (m4a) audio (oga) |
O godz. 8:41 w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło w tym samym miejscu, ale także na cmentarzu w Spale, na grobie gen. Tadeusza Buka, kwiaty złożył przedstawiciel Wojewody Łódzkiego.
Działacze Solidarności uczczą pamięć ofiar katastrofy pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża.
Wieczorem, o godzinie 18:00 w bazylice archikatedralnej w Łodzi bp Adam Lepa odprawił mszę świętą w intencji ofiar. W swojej homilii mówił między innymi o tym, jak ważna jest prawda. Podkreślał, że ci, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, byli do końca wierni swojej ojczyźnie. Tuż po katastrofie, państwo polskie nie zdało jednak egzaminu.
– Giną generałowie i wszystko odbywa się bez echa – mówił biskup Lepa. – Nie było właściwej reakcji zarówno ze strony NATO, jak i Rzeczypospolitej Polskiej. Okazaliśmy swoją słabość, choć mieliśmy prawo do tego, żeby w sposób niezwykle namaszczony i poważny zająć się ofiarami tej katastrofy. W imieniu ówczesnych władz przepraszamy tych, którzy zginęli. Oni – przedstawiciele władz – bali się, nie chcieli wyjść przed szereg.
Podczas mszy świętej kanclerz łódzkiej kurii metropolitalnej, ks. prał. Zbigniew Tracz poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na placu katedralnym w Łodzi staniepomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbędzie się w piątek 19 maja o godz. 18:00. Uroczystości będzie przewodniczył metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.
Uroczystości w regionie
Zgierz
W niedzielę (9 kwietnia) na placu Jana Pawła II w Zgierzu stanęła wystawa zatytułowana “Ostatnie pożegnanie”. Ekspozycję inspirowaną fotografiami Marka Szlawskiego, wykonanymi podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, można oglądać do godzin popołudniowych.
Zduńska Wola
Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i szkół składali kwiaty przy zduńskowolskim pomniku poświęconym ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
– Była to jedna z największych tragedii po II Wojnie Światowej w dziejach Polski – mówi zduńskowolski radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Adam Synowiec, który dodaje, że od siedmiu lat 10 kwietnia to dzień zadumy i przemyśleń wielu Polaków.
Siedem lat temu prezydencki Tupolew Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem. Na pokładzie samolotu było 96 osób. Wśród ofiar była m.in para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy oraz politycy i dowódcy wojskowi. Przedstawiciele polskich władz lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskich.
Spała
Przedstawiciele władz państwowych, rodzina i przyjaciele uczcili pamięć generała Tadeusza Buka, dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie rządowego tupolewa w Smoleńsku. Na cmentarzu w Spale, gdzie spoczywa ciało generała, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:41. Pamięć generała uczczono minutą ciszy, następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Wśród zebranych był m.in. generał Waldemar Skrzypczak. Wspominając dowódcę Wojsk Lądowych mówił, że odszedł wyjątkowy człowiek i żołnierz.
Po złożeniu kwiatów na grobie generała z cmentarza wyruszyła poświęcona jego osobie sztafeta. Biorą w niej udział żołnierze. Celem sztafety jest Żagań – miasto, w którym generał zaczynał służbę i gdzie później otrzymał szlify generalskie – dowodził tam 34 Brygadą Kawalerii Pancernej. Żołnierze dotrą tam 21 kwietnia, po drodze odwiedzą między innymi Zelów, Szadek, Wartę i Błaszki.
Poddębice
Przedstawiciele poddębickich władz samorządowych oraz służb mundurowych uhonorowali w niedzielę ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości przypomniana została postać gen. Andrzeja Błasika, urodzonego w Poddębicach, mieszkającego w pobliskich Wartkowicach. Mieszkańcy gminy, z której pochodził dowódca sił powietrznych, generał Andrzej Błasik, nazwali przed kilkoma laty jego imieniem rondo w miejscowości Gostków Stary.
Generał Błasik od 2004 roku stał na czele Oddziału Zastosowania Bojowego w Dowództwie Sił Powietrznych RP, a w latach 2005-2007 dowodził 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Później przez krótki czas pełnił funkcję komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W kwietniu 2007 objął stanowisko dowódcy Sił Powietrznych. Pośmiertnie uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również mianowany na stopień generała. Był pilotem klasy mistrzowskiej. Posiadał tytuł honorowy “Zasłużony pilot wojskowy”.
Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku, powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie będzie uczestniczyła w dzisiejszych uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku.W godzinie, w której doszło do katastrofy samolotu Tu-154M, odda hołd ofiarom tej tragedii na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. – Pragnę być w Polsce na Powązkach i stać nad grobem mojego męża w godzinę jego śmierci i wszystkich, którzy wtedy zginęli – mówi Ewa Błasik.
IAR