Poniedziałek, 10 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
To już ostatni dzień wielkiego interdyscyplinarnego festiwalu. Po weekendowym Pikniku Naukowym czas ostudzić emocje i skorzystać z ostatnich dostępnych spotkań. Już o godzinie 10.00 zainteresowani mogą zajrzeć do Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Godzinę później Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza młodzież na dyskusję o “Polakach i Niemcach w mediach”. Z kolei Uniwersytet Medyczny przygotował pokazy skanowania i możliwości pomiarów antropometrycznych w oparciu o skany 3D. Między 10.00 a 14.00 na uczelni można zrobić sobie badania spirometryczne i na bieżni.
Wieczór muzyczny z sonatami w Akademii Muzycznej
Gośćmi cyklu “Wieczory muzyczne” w łódzkiej Akademii Muzycznej będą tym razem skrzypek Mateusz Strzelecki oraz pianista Andrzej Ślązak. Spotkanie zatytułowane zostało Trzy epoki sonaty”. Artyści wykonają trzy sonaty na skrzypce i fortepian, skomponowane przez Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna oraz Karola Rathausa.
Poniedziałek, 10 kwietnia, Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4, godz. 18.15.
Okrutna kamera prof. Józefa Robakowskiego
Prof. Józef Robakowski żegna się z łódzką Szkołą Filmową i zaprasza na wystawę zatytułowaną “Okrutna kamera”.
– Po wielu własnych doświadczeniach z materią filmową twierdzę, że kameraw rękach krytycznego operatora może być okrutnym narzędziem. Potrafi bezwzględnie analizować mentalność obserwowanego. Obecnie jest ona bezszelestna, rejestruje prawie wszystko, co chce zobaczyć i usłyszeć. Potrafi świetnie podejść człowieka poza jego wolą. Niezauważona, ale celnie skierowana, odziera nas ze wszelkich tajemnic.Taka analityczna maszyna zainteresowała mnie już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku – mówi prof. Robakowski
Na ekspozycji zaprezentowane zostały doświadczenia multimedialnego artysty. Prof.Józef Robakowski realizuje się w fotografii, filmie, instalacjach artystycznych. Jest historykiem sztuki, twórcą grup artystycznych, między innymi legendarnego Warsztatu Formy Filmowej. Na wystawę składają się filmy i fotografie z różnych okresów twórczości Robakowskiego.
Galeria Szklarnia, ul. Targowa 61/63