Środa, 5 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Maciej Pieprzyca o “Jestem mordercą” w Łodzi [film, spotkanie]
W Kinie Szkoły Filmowej, w ramach kwietniowego cyklu “Arthouse”, reżyser Maciej Pieprzyca spotka się z łódzką publicznością, by porozmawiać o głośnym obrazie “Jestem mordercą”.
Reżyserowi towarzyszyć będzie producentka filmuRenata Czarnkowska-Listoś.
FilmJestem mordercą to thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Janusz Jasiński jest młodym oficerem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę.
Jak mówił sam reżyser: To film o uwikłaniu i deprawacji moralnej jednostki, która działając w dobrych intencjach, zachowując przyzwoitość, musi skonfrontować się ze swoimi słabościami, ambicjami i systemem społeczno-politycznym, w którym przyszło jej żyć i pracować.
Projekcja filmu i spotkanie z twórcami zaplanowano w środę, 5 kwietnia o godz.18. Kino Szkoły Filmowej, ul.Targowa 61/63. Wstęp wolny.

Wokół kościołów protestanckich. 500 lat reformacji [wykład]
W Łodzi zainaugurowano cykl wydarzeń w ramach 500-lecia reformacji. W pierwszym spotkaniu udział wzięli m.in. duchowni kościoła ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego.
Ks. Paweł Meler z parafii luterańskiej mówi, że świętowanie tego jubileuszu to zarazem przypominanie, że reformacja nadal trwa. – Reformacja nie jest zamknięta, idzie do przodu i zmienia się, tak jak zmienia się świat. Ona, kierując siędo źródeł, cały czas się odświeża.
W ramach łódzkich obchodów 500-lecia reformacji w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana do maja odbędą się jeszcze cztery spotkania wokół kościołów protestanckich. Dyrektor Centrum Joanna Podolska uważa, że łodzianie powinni znać swojąhistorię. – Dla Łodzi protestantyzm jest bardzo ważny. Wśród mieszkańców miasta XIX wieku ogromny procent stanowili protestanci. Do dziś ślady obecności protestanckiej można obserwować w przestrzeni miasta, jest wiele kościołów, które mają korzenie protestanckie.
W tym roku mija 500 lat od rozpoczęcia zmian związanych z reformacją w Kościele chrześcijańskim. W 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez skierowanych do biskupów niemieckich.
Sprawdź harmonogram wykładów:
5 kwietnia 2017 // środa // 18.00
ks. Michał Makula (Kościół Ewangelicko – Augsburski) oraz ks. Semko Koroza (Kościół Ewangelicko – Reformowany) // wykład TRADYCJE ŚWIĄTECZNE I KALENDARZ KOŚCIELNY WSPÓLNOT REFORMACYJNYCH

Kutnowski XIII Złoty Środek Poezji. Sprawdź program [festiwal]
Złoty Środek Poezji to literacki festiwal z trzynastoletnią tradycją. Wydarzenie, którego pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem był Artur Fryz, na dobre wpisało się w literacką mapę Kutna.
Festiwal zainicjuje debata “Poezja piosenki. Czy tekst piosenki to tekst poetycki?” w Łódzkim Domu Kultury, który już po raz drugi jest współorganizatorem festiwalu. W debacie, zainspirowanej literacką Nagrodą Nobla dla Boba Dylana, wezmą udział Maciej Świerkocki (pisarz, scenarzysta, tłumacz), Marcin Tercjak (dziennikarz muzyczny) , Marcin Pryt (tekściarz, wokalista zespołu 19 wiosen) oraz Piotr Grobliński (poeta, publicysta kulturalny), a dyskusja toczyć się będzie wokół pojmowania testów piosenek jako tekstów poetyckich. Całość uatrakcyjni swoim mini recitalem artystka sceny alternatywnej – Soniamiki.
Kolejne dni Festiwalu odbywać się będą w Kutnie. To między innymi dwastałe konkursy poetyckie (Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2016 oraz Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca) oraz szereg wydarzeń festiwalowych, takich jak spotkania autorskie, koncerty, czy debaty poetyckie.
XIII Festiwal Złoty Środek Poezji potrwa do 9 kwietnia.
Sprawdź program:

XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi [program]
W Łodzi rozpoczął się Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Wydarzenie odbywa się po raz siedemnasty.
Festiwal to kilkaset wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych, które przygotowują między innymi łódzkie uczelnie wyższe. Na zakończenie imprezy odbędzie się wielki piknik naukowy (8-9 kwietnia) w łódzkiej Manufakturze.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich wymaga jest rejestracja. Festiwal potrwa do 10 kwietnia.
