Piątek, 31 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wielkopostne “14 katedr” w Piotrkowie Trybunalskim [muzyka]
Słowno-muzyczne wielkopostne wydarzenie pt. “14 katedr” zagości w Klasztorze Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim, Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Całość reżyseruje Jerzy Zelnik.
Na projekt “14 katedr” składa się koncert pasyjny oparty na medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które jest jednym z najbardziej uduchowionych, obrazujących głęboką wiarę w Boga, dzieł kompozytora.
Dopełnienie całości stanowi prezentacja multimedialna oparta na fragmentach z filmu “Pasja” Mela Gibsona. Wydarzenie wyreżyserował i bierze w nim udział Jerzy Zelnik, Oratorium Josepha Haydna wykona Baltic Neopolis Ensemble.
Projekt jest prezentowany w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w całej Polsce. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji drogi krzyżowej.
W piątek, 31 marca “14 katedr” będzie można zobaczyć i usłyszeć w Klasztorze Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim, Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.

Dotknij Teatru 2017. 20 premier w 8 dni [HARMONOGRAM]
Łódź świętuje Międzynarodowy Dzień Teatru. Do 3 kwietnia zaplanowano szereg bezpłatnych spektakli, pokazów, koncertów i dyskusji.
Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Jego głównym celem była popularyzacja sztuki teatru poprze liczne bezpłatne wydarzenia. W 2016 roku w “Dotknij teatru” zaangażowało się 60 miast w całej Polsce.
W tym roku organizatorzy zapowiadają 20 premier w osiem dni. Wydarzenia wpisują się też w obchody 100-lecia awangardy w Polsce.
Sprawdź harmonogram Dotknij Teatru 2017:
31.03 | piątek
11:30 | PRZEBUDZENIE | spektakl teatru amatorskiego osób dorosłych z niepełnosprawnością, reż. M. Rubajczyk, czas: 40 min., miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, wstęp wolny, organizator: Warsztat Terapii Zajęciowej przy Produkcyjno-Handlowej Spółdzielni Inwalidów BONEX
19:00 | CIELE | spektakl, reż. K. Lesisz, czas: 55 min., miejsce: pracownia, ul. Jerzego 10/12, oficyna po lewej stronie, II klatka, I piętro, lok. 11U, zapisy od 20.03, tel. 530 709 409, e-mail: [email protected], organizator: Kadra Krem / Olga Żukowicz
19:15 | PRZYLEGŁOŚCI RÓWNOLEGŁE / GOŚĆ DT | performance, reż. K. Wiktor, czas: 60 min., miejsce: Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93, bezpłatne wejściówki: odbiór od 21.03 od godz. 16:00 w kasie Teatru, ul. Zachodnia 93, organizator: Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi
21:00 | PROZĄ Z ŁODZI | spektakl, reż. K. Dąbkowska-Kułacz, czas: 45 min., miejsce: KIJ multitap bar / ogródek, ul. Jaracza 45, wstęp wolny, organizator: Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki
22:00 | NOC TEATRU. W KIERUNKU PRAWDY / GOŚĆ DT | warsztat, prow. R. Wicza-Pokojski, czas: 4 godz., miejsce: Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1, zapisy od 20.03, tel. 501 180 632, e-mail: [email protected], organizator: Ośrodek Kultury Górna

Body Worlds & The Cycle of Life. Niezwykła ekspozycja anatomiczna [wystawa]
Ekspozycja jest poświęcona budowie człowieka. Pokazuje jak skomplikowanym a jednocześnie finezyjnym dziełem jest nasze własne ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Zwiedzający mają możliwość poznania zmian ludzkiego ciała od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.
BODY WORLDS miało szansę podziwiać już ponad 43 miliony odwiedzających w ponad 110 miastach na całym świecie. Ekspozycja od ponad 20 lat rozbudza ogromne emocje i skłania do refleksji nad życiemi własnym ciałem.
Wystawę będzie można oglądać w Porcie Łódź od 31 marcaprzez 3 miesiące.

Lena Kowalewicz-Wegner w drugiej odsłonie “Kwartałów awangardy [prezentacja]
Druga odsłona cyklu “Kwartały awangardy” poświęcona będzie wybitnej łódzkiej artystce Lenie Kowalewicz-Wegner.
Artystka należy dziś do grona jednych z najważniejszych absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejszego ASP). W swoich pracach nawiązywała do tradycji łódzkiej awangardy lat 20. i 30. XX w., którą współtworzyli Strzemiński i Kobro. Ich spuścizna stała się dla niej inspiracją do projektowania biżuterii.
Lena Kowalewicz była jednak prekursorką nie tylko w sztuce projektowania, ale także w kształceniu pokoleń młodych artystów, których uczyła opracowaną przez siebie metodą. Jej studenci tworzyli biżuterię z żabek od firanek, kapsli czy monet. Ona sama poza nietypowymi materiałami uwielbiała miedź. Uważała, że w plastyce podział na sztukę czystą i użytkową nie istnieje.
“Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce. Druga odsłona odbędzie się w piątek, 31 marca o godzinie 17 i rozpocznie ją wykład prof. Andrzeja Szadkowskiego. Biżuterię oraz wybrane projekty Leny Kowalewicz-Wegner będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 2 lipca na parterze budynku D.
