Lena Kowalewicz-Wegner w drugiej odsłonie “Kwartałów awangardy
Druga odsłona cyklu “Kwartały awangardy” poświęcona będzie wybitnej łódzkiej artystce Lenie Kowalewicz-Wegner.

Artystka należy dziś do grona jednych z najważniejszych absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejszego ASP). W swoich pracach nawiązywała do tradycji łódzkiej awangardy lat 20. i 30. XX w., którą współtworzyli Strzemiński i Kobro. Ich spuścizna stała się dla niej inspiracją do projektowania biżuterii.
Lena Kowalewicz była jednak prekursorką nie tylko w sztuce projektowania, ale także w kształceniu pokoleń młodych artystów, których uczyła opracowaną przez siebie metodą. Jej studenci tworzyli biżuterię z żabek od firanek, kapsli czy monet. Ona sama poza nietypowymi materiałami uwielbiała miedź. Uważała, że w plastyce podział na sztukę czystą i użytkową nie istnieje.
“Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce. Druga odsłona odbędzie się w piątek, 31 marca o godzinie 17 i rozpocznie ją wykład prof. Andrzeja Szadkowskiego. Biżuterię oraz wybrane projekty Leny Kowalewicz-Wegner będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 2 lipca na parterze budynku D.