Konfrontacje historyczne. “Twarze Bandery”
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na dyskusję o życiu i działalności Stepana Bandery. Pretekstem do spotkania jest trafiająca na rynek książka Wiesława Romanowskiego “Bandera.Ikona Putina”.
Historia tego ukraińskiego polityka nie jest jednoznaczna. To postać, która silnie dzieli Polaków, Żydów, Białorusinów i Rosjan z Ukraińcami. – Nasi wschodni sąsiedzi powinni zdawać sobie sprawę z tego, że trudna historia Stepana Bandera nie ułatwia polsko ukraińskiego dialogu – mówi historyk i publicysta dr Mikołaj Mirowski. – Dla nas Bandera jest terrorystą, człowiekiem sądzonym w procesie warszawskim i lwowskim, osobą, która kierowała zamachem na ministra Pierackiego, człowiekiem, który współpracował z III Rzeszą i Adolfem Hitlerem. Ukraińcy odpowiadają: Czy miał inne wyjście?
Posłuchaj rozmowy:
Nazwa | Plik | Autor |
Twarze Bandery | audio (m4a) audio (oga) |
“Twarze Bandery” – dyskusja o książce Wiesława Romanowskiego odbędzie się we wtorek, 28 marca, o godzinie 18.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej.
Goście:
* Wiesław Romanowski (dziennikarz, dyplomata, korespondent TVP na Ukrainie, autor książki Bandera. Ikona Putina)
* dr Kazimierz Wóycicki (historyk, Studium Europy Wschodniej UW, Akademia Europejska Krzyżowa)
* Sebastian Rybarczyk (dziennikarz, publicysta, w latach 1997-2001 pracownik Departamentu Ministra Koordynatora Służb Specjalnych)
Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)