MPK Łódź. Rozkłady jazdy, trasy autobusów i tramwajów [MAPY]
To jest prawdziwa rewolucja komunikacyjna. Od 2 kwietnia MPK Łódź ma nowe rozkłady jazdy. Jakimi trasami jeżdżą teraz autobusy i tramwaje? Sprawdźcie nowe rozkłady, trasy i mapy MPK Łódź.
Kwietniowa rewolucja komunikacyjna w Łodzi dotyka głównie pasażerów autobusów. Bardzo wiele linii zmieniło swoje trasy. Niektóre zostały wydłużone, niektóre skrócone, a jeszcze inne jeżdżą inaczej, żeby np. ominąć zatłoczone centrum miasta. Mniejsze zmiany pojawiły się w komunikacji tramwajowej.
Sprawdź, rozkłady jazdy tramwajów MPK Łódź
Sprawdź, rozkłady jazdy autobusów dziennych MPK Łódź
Sprawdź, rozkłady jazdy autobusów nocnych i specjalnych MPK Łódź
Władze miasta przygotowały ponad milion ulotek, gazetek i mapek informujących o zmianach. Te dotknęły mieszkańców wszystkich dzielnic. Żeby obyło się bez totalnej dezorientacji i paraliżu, na 800 przystankach w całej Łodzi pojawiły się specjalne informacje. Chcąc ułatwić odnalezienie się w zmianach pasażerom, główne linie tramwajów MPK Łódź namalowano różnymi kolorami. -ŁTR jest żółty, ul. Kilińskiego – fioletowy, trasa WZ – kolor niebieski, ulica Zielona ma oczywiście kolor zielony, al. Politechniki -różowy; turkusowy kolor mają linie podmiejskie – tłumaczyTomasz Bużałek z Biura Strategii Miasta. Trzeba zwracać uwagę również na grubość linii, które oznaczają częstotliwość kursowania.
Przewodnik po komunikacjiMPK Łódź
Dla wielu mieszkańców odnalezienie się w nowej rzeczywistości będzie nie lada wyzwaniem. Łódzcy informatycy postanowili ułatwić życie łodzianom i stworzyli aplikację WatchLine Lodz. Rozmawiał z nimi Łukasz Czuku.
Nazwa | Plik | Autor |
WatchLine Lodz | audio (m4a) audio (oga) | |
Hanna Zdanowska | audio (m4a) audio (oga) |
Najnowsze informacje o Rewolucji Komunikacyjnej w Łodzi
W nowych rozkładach jazdy MPK Łódź jeststała częstotliwość kursowania na poziomie 12 minut. – Z taką częstotliwością pojadą wszystkie tramwaje i około 30 linii autobusowych – wyjaśnia Bużałek.
Komunikacja miejska objęła 40 kilometrów nowych ulic. Autobusy jeżdżą między innymi po Zagłoby, Żubardzkiej, Franciszkańskiej czy Zawiszy. Podjeżdżają również pod Centrum Kliniczno-Dydaktyczne.
Co ważne, miasto podzielono na 12rejonów oraz jeden punkt integrujący cały ruch.-Tym punktem jest centrum przesiadkowe, zwane “Stajnią Jednorożców”, tam krzyżują się dwie główne trasy przejazdowe przez miasto – wschód-zachód i północ-południe. Oczekujemy, że pojazdy będą kursowały z częstotliwością co 3 minuty – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Zobacz 12 rejonów nowych tras autobusów i tramwajów MPK Łódź:
Szczegóły każdego z 12 rejonów poznasz tutaj
Głównym punktem nowej siatki połączeń jest lepsze skomunikowanie centrum miasta.- Trzonem komunikacji miejskiej w Śródmieściu są tramwaje i dlatego na al. Kościuszki i na ul. Piotrkowskiej w godzinach szczytu powinny one jeździćco 2 minuty – tłumaczy Tomasz Bużałek.
Na trasie WZ, ul. Zielonej, Narutowicza, Pomorskiej przy Placu Wolności i na środkowym odcinku Gdańskiej – powinny jeździć co 3 minuty.Co 4-6 minut mają kursować po ulicach Żeromskiego, al. Politechniki, ul. Pomorskiej, Kilińskiego i Kopcińskiego. Podobnie obsługiwane są ciągi poprzeczne do Piotrkowskiej.
Zobacz jak będą przebiegały linie autobusowe i tramwajowe MPK Łódź w Śródmieściu:
Nowy rozkład jazdy MPK Łódź = droższe bilety
Wielkie zmiany tras, to nie jedyne zmartwienie pasażerów. Z powodu zwiększonej częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów MPK Łódź oraz wydłużeniu tras o ok. 40 kilometrów, trzeba było powiększyć tabor i liczbę kierowców oraz motorniczych. To wiąże się ze wzrostem cen biletów.ZDiT opracował propozycje nowych taryf biletowych, w których podstawowe bilety 20- i 40-minutowy zdrożały o 20 groszy, a nieznacznie również wzrosły ceny biletów okresowych, które i tak należą do najtańszych w Polsce – np. przy rocznej migawce dzienny koszt przejazdów wynosi 2 zł, a kwartalnej – 2,50 zł.
Z pozytywnych informacji, łodzian powinno ucieszyć, że przez pierwsze trzy dni rewolucji komunikacyjnej, czyli 2-4 kwietnia, mogąpodróżować za darmo. Kolejnym dobrym newsem jest to, że na jednym bilecie można podróżować i pojazdami MPK, iŁódzką Koleją Aglomeracyjną.
Ile przetrwa nowy rozkład jazdy MPK Łódź?
Z zapowiedzi Hanny Zdanowskiej wynika, że dopiero we wrześniu możliwe są jakieś korekty tras. Do tego czasu pasażerowie albo przywyknął do nowego rozkładu i znajdą sobie nowe możliwości połączeń, albo będą musieli przesiąść się na rower, motor, do samochodu lub taksówki.