Niedziela, 19 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Waldemar Wolański prezentuje “Królewnę z drewna” [teatr]
“Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka dla nieco starszych dzieci, oparta na najnowszym, nie publikowanym jeszcze tekście Waldemara Wolańskiego.
W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złymi kornikami. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi głównie pięknymi, animowanymi lalkami jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.
Na scenie zaprezentują się Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Małgorzata Wolańska i Szymon Nygard.
Kolejne pokazy codziennie od 19 do 24 marca. Zaprasza Teatr Arlekin przy ul. Wólczańskiej 5.

“Regiony turystyczne – Na styku kultur”. Dla tych, którzy mają duszę podróżnika [targi]
W kolejnej edycji łódzkich targów weźmie w nich udział ponad 120 wystawców z kraju i zagranicy. Odwiedzający targi będą mogli poznać ofertę turystyczną różnych regionów i podjąć decyzję o planach urlopowych.
Targi pomogą się zdecydować, które miejsce odpoczynku będzie dla nas najbardziej atrakcyjne. – Najpierw zadajemy sobie pytanie, czy wybrać urlop w Polsce? A jeśli w kraju, to czy właściwsze będą góry, jeziora czy morze? Może też właściwsze dla nas będą krótkie, aktywne wycieczki rowerowe, albo też odległe, egzotyczne zakątki świata – tłumaczy prezes Międzynarodowych Targów Łódzkich, Katarzyna Drobińska.
Goście targów będą mogli posłuchać regionalnej muzyki, choćby Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, skosztować lokalnych przysmaków, a także wziąć udział w warsztatach i konkursach. Przygotowano również spotkania z podróżnikami. – Mamy Marcina Obałka, który podróżuje traktorem przez świat, Marka Barwińskiego, który odwiedził ponad 50 państw i Piotra Kolendę, który podróżuje rowerem elektrycznym – informuje kierowniczka projektu, Anna Koperska-Płaczek.
Miastem Partnerskim targów jest w tym roku Piotrków Trybunalski, który przygotował specjalne stoisko w kształcie Starówki. – 2017 rok to 800-lecie naszego miasta. To, co pokażemy na targach w Łodzi będzie preludium do tego, co będzie się działo przez cały rok w Piotrkowie – wyjaśnia rzecznik prezydenta Piotrkowa, Jarosław Bąkowicz.
Targi odbywać się będą w hali Expo przy al. Politechniki 4. się w Łodzi po raz 23.

Lovecraft. Bolesto, Kos, studenci [spektakl]
Polską prapremiera teatralna poświęconą postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta to kolejny spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej.
Spektakl powstał według tekstu Roberta Bolesto, autora sztuk teatralnych oraz scenariuszy m.in. do filmów Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej czy Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego, za który otrzymał nominację do nagrody Orzeł w kategorii najlepszy scenariusz. Tekst odnosi się do postaci Howarda Phillipsa Lovecrafta, amerykańskiego pisarza z przełomu XIX i XX wieku, znakomitego autora i pioniera powieści grozy i fantasy, twórcy tzw. mitologii Cthulhu. Na warsztat wziął go Łukasz Kos, którym tym samym powraca do Teatru Studyjnego.
W spektaklu zobaczymy studentów Wydziału Aktorskiego: Aleksandrę Przesław, Karolinę Sawkę, Agatę Turkot, Dominika Ochocińskiego, Sergiusza Olejnika i Michała Stycznia. Współpraca reżyserska, scenograficzna i kostiumy: Joanna Niemirska. Operator kamery podczas spektaklu: Kamil Walesiak. Wspierają ich także: Agnieszka Hodowana (charakteryzacja), Dominik Strycharski (muzyka), a nad całością czuwa Wojciech Rodak (asystent reżysera).
Kolejne pokazy zaplanowano 19, 20, 21 i 22 marca w Teatrze Studyjnym przy ul. Kopernika 8.

Sprawdź program XXIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych [festiwal]
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest “Awangarda jako stan umysłu”, co oczywiście wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia awangardy w Polsce. -Temat Festiwalu jest pytaniem, które dotyczy zasadniczych spraw związanych z ambicjami współczesnych twórców i z kierunkiem ich twórczości. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od wielu lat oscyluje wokół rozważań na temat kondycji artysty, poszukiwania autorytetów, przezwyciężania ograniczeń. W tym roku, w szczególnym kontekście i okolicznościach, proponuję, aby zastanowić się, czym jest awangardowy stan umysłu? Czy mimo tego, że awangardowe postulaty sprzed stu lat uważamy za utopijne, nie chcielibyśmy dzisiaj tonąć w kolejnych utopiach proponowanych przez twórców? – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
- 19 III nd godz. 13.00 Awangarda, teatr i cała reszta seminarium
godz. 19.00 Matki i synowie reż. Krystyna Janda z Teatru Polonia wWarszawie pokaz mistrzowski
