Niebezpieczna gra może doprowadzić do tragedii
Szczecińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przypadków samookaleczenia przez uczestników gry internetowej. Niebezpieczna zabawa jest coraz bardziej popularna w Polsce i na świecie.

Rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na to, czymzajmują się ich dzieci po godzinach. Niebezpieczna okazała się gra Niebieski Wieloryb, która jest rozpowszechnianapoprzez media społecznościowe i internetowe komunikatory.
Mam nowy film na playliście w @YouTube: Seria samobójstw, czyli krótko o Blue Whale Challenge https://t.co/o4HT6aUHhs
Arthane (@ArthanePL) 9 marca 2017
Gra doprowadziła do samobójstwa ponad 100 dzieci. Została stworzona w Rosji i to właśnie tam stała się bardzo popularna. Na stronach internetowych rosyjskich portali dla graczy można bez problemu znaleźć informacje o tym jak dołączyć do “zabawy”, na czym ona polega oraz jakskontaktować się ze swoim mentorem.
Z kolei portalru.espreso.tvinformuje również o masowym samobójstwie, do którego ma dojść w niedzielę w Rosji. Apeluje dorodziców, aby w weekend szczególnie zwrócili uwagę na to, co robią ich pociechy.
Na czym tak naprawdę polega “zabawa”?Uczestnik (to zazwyczaj osoby w wieku 10-15 lat) otrzymuje od poznanego w sieci mentora zadania do wykonania. Każdego dnia nowe, a gra trwa przez 50 dni. Znalezione w sieci zadania są przerażające. Mentor prosi uczestnika o wycięcie żyletką na ciele np. wieloryba.

Inne zzadań są równie przerażające. Uczestnicy muszą “oglądaćstraszne i psychodeliczne filmiki przez cały dzień”,słuchać muzyki, która wyślą mu opiekunowie, ciąć swoje usta, ręce, nogi czy wbijać igłę wielokrotnie.
Szczecińskie kuratorium wydało oświadczenie w sprawie gry.
“Z wielkim niepokojem przekazuję informację, otrzymano z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie o stwierdzonych wśród uczniów zachodniopomorskich szkól przypadkach samookaleczeń pod wpływem gry.
Gra ,”Niebieski Wieloryb” powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań. zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje.
W związku z. powyższym proszę o niezwłoczne podjęcie stosownych działań służących zapoznaniu nauczycieli, uczniów i rodziców z zagrożeniem, jakie wiąże się z ww. grą. “
Szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem nakłaniania do samobójstwa.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |