Piątek, 17 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Wspólna kamienica”. Pokaz specjalny z udziałem twórców [premiera]
Opowieść o trzech kobietach, które pod koniec życia odbywają sentymentalną podróż do korzeni: łączy je wspólne dzieciństwo spędzone na jednym z łódzkich podwórek – film “Wspólna kamienica” premierowo zobaczymy w Kinie Charlie.
Film rozgrywa się na kilku płaszczyznach-fabularnej, która pokazuje fragmenty dzieciństwa bohaterek oraz ich nową rzeczywistość zastaną w Łodzi po latach nieobecności. Warstwę dokumentalną tworzą listy zmarłej Marii Kowalskiej, która całe życie spędziła w Łodzi komentując zachodzące tu zmiany systemowe i obyczajowe. Warstwę wizualną tworzyć będą wyselekcjonowane fragmenty filmów dokumentalnych i etiud reżyserów i operatorów PWSFTviT powstałych na przestrzeni kilku dekad.
W filmie wystąpiły między innymi Ewa Szykulska, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Mirosława Marcheluk, które będą też gośćmi specjalnego premierowego pokazu w Kinie Charlie.
Piątek, 17 marca, godz. 18. Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205.

“Regiony turystyczne – Na styku kultur”. Dla tych, którzy mają duszę podróżnika [targi]
W kolejnej edycji łódzkich targów weźmie w nich udział ponad 120 wystawców z kraju i zagranicy. Odwiedzający targi będą mogli poznać ofertę turystyczną różnych regionów i podjąć decyzję o planach urlopowych.
Targi pomogą się zdecydować, które miejsce odpoczynku będzie dla nas najbardziej atrakcyjne. – Najpierw zadajemy sobie pytanie, czy wybrać urlop w Polsce? A jeśli w kraju, to czy właściwsze będą góry, jeziora czy morze? Może też właściwsze dla nas będą krótkie, aktywne wycieczki rowerowe, albo też odległe, egzotyczne zakątki świata – tłumaczy prezes Międzynarodowych Targów Łódzkich, Katarzyna Drobińska.
Goście targów będą mogli posłuchać regionalnej muzyki, choćby Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, skosztować lokalnych przysmaków, a także wziąć udział w warsztatach i konkursach. Przygotowano również spotkania z podróżnikami. – Mamy Marcina Obałka, który podróżuje traktorem przez świat, Marka Barwińskiego, który odwiedził ponad 50 państw i Piotra Kolendę, który podróżuje rowerem elektrycznym – informuje kierowniczka projektu, Anna Koperska-Płaczek.
Miastem Partnerskim targów jest w tym roku Piotrków Trybunalski, który przygotował specjalne stoisko w kształcie Starówki. – 2017 rok to 800-lecie naszego miasta. To, co pokażemy na targach w Łodzi będzie preludium do tego, co będzie się działo przez cały rok w Piotrkowie – wyjaśnia rzecznik prezydenta Piotrkowa, Jarosław Bąkowicz.
Targi odbywać się będą w hali Expo przy al. Politechniki 4. się w Łodzi po raz 23. Potrwają od piątku do niedzieli. W tym roku będą im towarzyszyć Dni Urody i Estetyki Pure Beauty.

Dni Irlandii w OFF Piotrkowska [program]
Kulinaria, Art Clash i koncert – w ten sposób OFF Piotrkowska świętować będzie Dni Irlandii z okazji imienin Świętego Patryka.
Przez trzy dni OFFowe restauracje i kawiarnie zaproponują wariacje na temat tradycyjnej irlandzkiej kuchni. Będzie także można wziąć udział w specjalnych warsztatach kulinarnych,których motywem przewodnim będą kulinaria Zielonej Wyspy.
Podwórkoprzy Piotrkowskiej 138/140 w trakcie wydarzenia Art Clash (17 marca, godz. 18:00) zamieni się także w arenę dla sztuki.Będzie można obserwować bitwę dwóch malarzy tworzących jednocześnie, na żywo, obrazy na ogromnych płótnach. Za sztalugami staną Jan Jubaal Wasiński oraz Sebastian Kularski z duetu robosexi.
Sobotni wieczór upłyniena zabawie przy tradycyjnej celtyckiej muzyce z pokazem tańca w wykonaniu zespołu Filids.
Zespół Filids powstał w październiku 2002 roku w Łodzi. Jego założycielami są Maciej Chodowski, Michał Makulski i Arkadiusz Rubajczyk. Filids wykonuje tradycyjną muzykę celtycką, głównie irlandzką, lecz pojawiają się w ich repertuarze również utwory szkockie oraz bretońskie. Filidzi, oprócz tańców, wykonują także piękne tradycyjne pieśni irlandzkie oraz szkockie. Posiadają prawdziwe celtyckie instrumenty, niespotykane w innych projektach muzycznych: tin whitles oraz low whistle (irlandzkie flety proste), bodhran (irlandzki bęben ramowy), a także stanowiące ogromną rzadkość w Polsce – harfę celtycką, oraz irish button box (irlandzki akordeon diatoniczny).
Dni Irlandii w OFF Piotrkowska zaplanowano od 17 do 19 marca.

Mobilne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Łowiczu [ekspozycja]
“Muzeum na kółkach” czyli mobilna wystawa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gości w Łowiczu.
Ekspozycja w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą między innymi filmów, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. – Centralnym punktem naszej wystawy jest interaktywna mapa miejscowości. Na nią naniesione są punkty związane z historią życia żydowskiego przed wojną, ale także współcześnie. Oprócz tego mówimy o tym, jak takie miasto funkcjonowało, prezentujemy języki żydowskie. Opowiadamy też o tożsamości Żydów, o tym jak czują się dziś w Polsce – mówi Szymon Gotowski jeden z organizatorów wystawy.
“Muzeum na kółkach pozostanie w Łowiczu do 17 marca.

“Młoda krew” w Galerii Opus [wystawa]
Na wystawę malarstwa Joanny Cisek zaprasza łódzka Galeria Opus.
Wartoprzeczytać
Joanna Cisek jest laureatką Galerii Opus w ubiegłorocznym XXXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne dla studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Urodziła się 1994 roku w Lublinie. Obecnie jest studentką IV roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną i projektowaniem. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych oraz w projektach artystycznych.
Wystawę jej prac w Galerii Opus przy Łąkowej 29 można oglądać do 20 marca.
