Wtorek, 14 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Jak nie oszaleć z facetem, czyli Ranczo na scenie Teatru Muzycznego
Więcławska, Hadziukowa, Francesca, Doktorowa oraz Pietrek – czyli aktorzy znani m.in. z serialu Ranczo spróbują odpowiedzieć na pytanie “Jak nie oszaleć z facetem”.
To opowieść o odwiecznych różnicach między myśleniem i postrzeganiem świata przez kobiety i mężczyzn, chwilami bardzo ostra i bezkompromisowa walka płci okraszona muzyką i humorem, który bawi widzów telewizyjnego Rancza od wielu długich lat. To rodzaj wykładu i nauki dla wszystkich młodszych i starszych dziewczynek – jak radzić sobie z takim egzemplarzem, jakim jest tytułowy facet, podczas którego wybrane metody prezentuje się na niniejszym egzemplarzu.
Czy egzemplarz to przetrwa i pogodzi się ze swoją rolą, która nie daje mu szans w starciu z wszystkowiedzącymi i sprytnymi kobietami?
Aktorzy z Rancza to Dorota Chotecka-Pazura, Dorota Nowakowska, Anna Iberszer, Beata Olga Kowalska oraz Piotr Pręgowski.
Spektakl rozpocznie się14 marca o godz. 18.30.
Retrospektywa Manoela de Oliveiry
W łódzkim Kinematografie odbędzie się retrospektywa filmów najpopularniejszego portugalskiego reżysera Manoela de Oliveiry.
Zobaczyć będzie możnapierwszą realizację Manoela de Oliveiry, dokument Douro, Faina Fluvial (Praca wre nad rzeką Douro) z 1931 r., pierwszą fabularną produkcję pełnometrażową Aniki-Bobó z 1942 r. i A Caixa (Puszka) z 1994 r.
W środę wyświetlony zostanie natomiastdokument Famalico powstały w 1940 r. oraz nagrodzony w Cannes film Non ou a v glória de mandar (Non albo czcza chwała rządzenia) z 1990 r. W piątek będzie można zobaczyć A Divina Comdia (Boską komedię) z 1991 r..
Filmy do przeglądu wybrał dr Jakub Jankowski z InstytutuStudiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pokazy odbędą się we wtorek, środę oraz w czwartek kolejno w godzinach 17:00, 19:00 oraz 17:15.
Anioły i inne zjawy. Wystawa Grzegorza Kwiecińskiego w Galerii A
Ekspozycja “Anioły i inne zjawy” jest krótką retrospektywą i wyborem niektórych działań artysty z przestrzeni ostatnich lat.
Składają się na nią prace z cyklu “Piekło/Niebo” i plakaty, które towarzyszyły wybranym akcjom artystycznym Kwiecińskiego w ciągu 40 lat jego twórczej działalności a także cykl Aniołów i wczesne prace olejne. Znajdą się na niej zarówno obiekty używane w spektaklach, jak też integralne, autonomiczne dzieła sztuki.
Grzegorz Kwieciński – artysta-plastyk, performer, scenograf, reżyser teatru lalek, wykładowca Akademii Teatralnej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie w 1977 r.
Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (kierunek wychowanie plastyczne, specjalizacja grafika (dyplom z wyróżnieniem w pracowni Danuty Kołwzan-Nowickiej) oraz reżyserii lalkowej PWST w Białymstoku. Od 1978 roku prowadzi własny Teatr Ognia i Papieru. Kierował też instytucjonalnymi teatrami lalek w Opolu i w Łodzi, szefował kilku teatralnym festiwalom, wciąż reżyseruje w teatrach lalkowych i dramatycznych wielu miast polskich (ma w dorobku ponad
80 realizacji teatralnych). Przyjęty do ZPAP w 1982 r. Z Łodzią związany jest od roku 1990.
Wystawę “Anioły i inne zjawy” można oglądać do 15 marca w Galerii A Teatru Arlekin przy ul. Wólczańskiej 5.

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest “Awangarda jako stan umysłu”, co oczywiście wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia awangardy w Polsce.
W repertuarze tegorocznego festiwalu znalazło się w sumie dziewięć spektakli. Zaplanowano także prezentację wystaw, dyskusje i koncert. XXIII.
- 14 III wt godz. 19.15 Eiswind/Hideg Szelek reż. rpd Schilling z Teatru Narodowego wWiedniu (projekcja)
- 18 III sb godz. 19.00 Sceny myśliwskie Dolnej Bawarii reż. Grażyna Kania z Teatru Polskiego w Poznaniu
- 19 III nd godz. 13.00 Awangarda, teatr i cała reszta seminarium
godz. 19.00 Matki i synowie reż. Krystyna Janda z Teatru Polonia wWarszawie pokaz mistrzowski - 20 III pn godz. 19.15 Garderobiany reż. Adama Sajnuk z Teatru Narodowego wWarszawie pokaz mistrzowski
- 21 III wt godz. 19.15 Garderobiany reż. Adama Sajnuk z Teatru Narodowego wWarszawie pokaz mistrzowski
- 23 III czw godz. 19.00 Punkt Zero. Łaskawe reż. Janusz Opryński z Teatru Provisorium zLublina
- 25 III sb godz. 19.15 Blackout reż. Katarzyna Kalwat z Teatru Powszechnego wŁodzi prapremiera
- 26 III nd godz. 16.00 Blackout reż. Katarzyna Kalwat z Teatru Powszechnego wŁodzi
godz. 19.00 Roguckiego Koncert